reklama

Gmina Łaskarzew ma herb

Opublikowano: 24 styczeń 2013, 08:09 Kategoria Aktualności
gmina łaskarzewherbhanna cichecka
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Po ponad dwóch latach starań gmina Łaskarzew, jako ostatnia w powiecie, dołączyła do posiadających herb i flagę. ? To z pewnością podnosi prestiż gminy ? mówi zastępca wójta Hanna Cichecka.

Dominującymi kolorami emblematów są błękit i złoto. Pierwszy symbolizuje m.in. praworządność i patriotyzm. Nawiązuje także do barw herbu Łaskarzewa. Z kolei złoto oznacza sprawiedliwość, łagodność i bogactwo.

Centralnym punktem są skrzyżowane miecz i klucz oraz trzy kłosy zboża. ?Przy wyborze symboli oparto się na wielowiekowej zależności własnościowej i gospodarczej większości wsi obecnej gminy Łaskarzew. Dlatego też użyto miecza odnoszącego się do Łaskarzewa, centrum gospodarczego gminy, mimo iż znajdującego się terytorialnie poza nią oraz symbolizującego władzę królewską, do której należało kilka wsi obecnej gminy Łaskarzew. (...) Klucz natomiast, niesie ze sobą bezpośrednie odniesienie do miasta Łaskarzew, w herbie którego znajdują się skrzyżowane klucze, ale ma również odniesienie do biskupstwa poznańskiego, które założyło i posiadało kilka miejscowości obecnej gminy Łaskarzew? ? czytamy w uzasadnieniu doboru symboli. Kłosy zbóż podkreślają rolniczy charakter gminy.

reklama


- Od września 2010 roku gmina Łaskarzew stara się o herb. Po ponad dwóch latach otrzymaliśmy akceptację naszego projektu z komisji heraldycznej przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji ? mówi zastępca wójt gminy Łaskarzew Hanna Cichecka. Jak dodaje, posiadanie herbu, podnosi prestiż gminy.

Gmina Łaskarzew była ostatnią w powiecie, która nie miała herbu. Do oficjalnego korzystania z insygniów potrzebna jest jeszcze uchwała rady gminy.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama