reklama

Spis treści

Harce Majowe na 100-lecie harcerstwa

Opublikowano: 04 maj 2013, 18:05 Kategoria Aktualności
harcerstwoskauci europysławinyfse
Ten artykuł przeczytasz w 4 - 7 min.

Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie... Harce Majowe 100lecia Harcerstwa  na Ziemi Garwolińskiej dobiegły końca wprowadzając nastrój radosnego świętowania w całej Lokalnej społeczności.

Trzy pierwsze dni maja spędzone przez 120 harcerzy z trzech środowisk: Garwolińsko-Pilawskiego, Radomskiego i Skarżyskiego; na wielkiej grze skoncentrowanej wokół trzech słów - stulecia, harcerstwa i Garwolina. Wiwat Maj! Trzeci Maj! U Polaków ? skautów z Garwolina i okolic oraz przyjaciół - błogi raj!

 

reklama


Średniowieczne Sławiny

Aż trudno uwierzyć, że tak ogromny bagaż doświadczeń można ze sobą zabrać na dalsze życie dzięki zaledwie trzem dniom spędzonym w lesie w Sławinach k. Garwolina na terenie należącym do państwa Wierzbickich i Żaków. Wielka Gra, której fabuła przeniosła uczestników do czasów średniowiecza rozbicia dzielnicowego, przygotowana przez drużynowego Puszczy Garwolińsko-Pilawskiej, dh Jerzego Żochowskiego HO, pozwoliła świętować harcerski jubileusz przeżywając ten czas naśladując pierwsze, pełne gier, zbiórki harcerzy z drużyny skautowej im. ks. Stanisława Brzóski.

Przygotowania do Harców trwały jeszcze przed przyjazdem na miejsce, gdy zastępy na swoich zbiórkach przygotowywały plany i elementy katapult wykorzystywanych później w grach. Nie zabrakło prawdziwie rycerskich strojów i elementów uzbrojenia, które pozwoliły wejść w atmosferę tamtych czasów.

Na miejscu był czas na szkolenia z fechtunku i prawdziwe pojedynki. Nie zabrakło wystrzałów wodnych pocisków z katapult, zdobywania grodów i walk na chusty. Było pełne autentycznej ekspresji ognisko 100lecia ze scenkami i śpiewem. Znalazł się czas na modlitwę, apele ewangeliczne, leśną liturgię sprawowaną na ołtarzu polowym przez ks. Adama Antonowicza i ks. Mariusza Zaniewicza, którzy głosili z mocą Słowo Boże, nadając głębi codziennym zmaganiom. Na jedynej takiej w Europie, replice XV wiecznej prasy Guttenberga, dzięki uprzejmości prowadzącego warsztaty p. Tadeusza Grajpela, harcerze mogli nanieść na przygotowane w papierze czerpanym glejty, wręczane na apelu końcowym nazwy swoich zastępów. Wyrobione w modelinie pieczęcie, wzorowane na autentycznej pieczęci Leszka Czarnego nadały im szczególnego charakteru.

Pogoda nie rozpieszczała obozujących pod namiotami harcerzy, pozwalając wyjść poza bezpieczne schematy domowego ciepełka i stawić czoła wyzwaniom życia obozowego w mniej sprzyjających warunkach.

Z Ziutkiem w tle

Harcerzom w dniach 1-2 maja na polu pod Sławinami towarzyszyły wilczki z 1. Gromady Garwolińskiej i 1. Gromady Pilawskiej, spędzając tam swoje Małe Łowy. Czas upływał im na różnych grach i zabawach. Skorzystały również z warsztatów władania mieczem i szablą oraz historii druku.

Oprócz wspomnianych wyżej glejtów, każdy z zastępów na apelu kończącym dostał również płytę ?Wspomnij Ziutka" wydaną przez Fundację ?Sztafeta" gdzie piosenki do wierszy Józefa Szczepańskiego ps. Ziutek śpiewają jako członkowie Teatru Muzycznego ?Od Czapy" m. in harcerze z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego. Wracający do domów uczestnicy Harców słuchając jej w domu znajdą tam m. in. słynny ?Pałacyk Michla", a gdy padną słowa zwrotki ?z tyłu za linią dekowniki, intendentura, różne umrzyki" z pewnością wspomną z przymrużeniem oka druhów kwatermistrza Harców Wojciecha Łukasiaka HO oraz jego pomocnika Roberta Bogusza HO, dzielnie dbających o napełnienie brzuchów wracającego z boju rycerstwa. Szczególnie miło będzie ich wspominać zastęp Salamandra z 7. Drużyny Radomskiej, który dostał w prezencie od rzeczonej intendentury smaczny upominek w nagrodzie za wzorowego ducha i postawę prezentowaną przy odbieraniu wody i żywności.

Goście dopisali

W czasie Harców obozujących w Sławinach odwiedzali liczni goście - rodzice, mieszkańcy wsi na czele z sołtysem Janem Mikulskim, członkowie lokalnych władz samorządowych. Obecny na mszy św. otwierającej Harce burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski podarował harcerzom albumy ?Garwolin w Dawnej Fotografii" wręczone na apelu końcowym drużynowym z Radomia - druhom Sebastianowi Bratosowi HO, Dominikowi Dudkowi HO z odpowiednio 1. i 7. Drużyny Radomskiej oraz dh. Konradowi Stradowskiemu HO z 3. Drużyny Skarżyskiej ze Skarżyska Kamiennej. Dzięki uprzejmości obecnego na wieczornej mszy św. 2. maja starosty powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego, na tym samym apelu każdy z zastępów dostał również pocztówki ze zdjęciami ziemi garwolińskiej.

Na ognisku 100-lecia wieczorem 1. maja harcerzy odwiedzili przewodniczący Rady Miejskiej Garwolina Marek Janiec oraz radny Sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Jan Żochowski, który jako harcerz w stanie spoczynku podzielił się wspomnieniami rozmowy przeprowadzonej podczas wywiadu (nazywanego u Skautów Europy eksploracją) z jednym z żyjących wówczas jeszcze harcerzy z tamtej pierwszej drużyny skautowej im. ks Stanisława Brzóski, której setną rocznicę powstania świętowano przez Harce.

Przeczytaj drugą cześć tekstu i obejrzyj galerię zdjęć!


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama