reklama

Gm. Łaskarzew: Sztandar dla OSP Grabina

Opublikowano: 06 maj 2013, 09:07 Kategoria Aktualności
gmina łaskarzewgrabinaospstraż
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Przez 48 lat o sile Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabinie decydowali mieszkańcy jednej z najmniejszych wsi gminy Łaskarzew. Codzienny trud został doceniony sztandarem, o którego druhowie będą dbali jak o źrenicę własnego oka.

Wczorajsza uroczystość była połączona z obchodami gminnego dnia strażaka. W łaskarzewskim kościele parafialnym ks. Edmund Szarek poświęcił sztandar jednostki z Grabiny. Płótno zawieszone na drzewcu przedstawia świętego Floriana oraz hasło "Bóg, Honor Ojczyzna". Sztandar uzupełniają dwie daty bieżąca oraz powstania jednostki ? 1965.

 

reklama


Główne uroczystości odbyły się na placu remizy w Grabinie z udziałem gości  i jednostek OSP z terenu miasta i gminy Łaskarzew. Akompaniament zapewniła orkiestra OSP Łaskarzew z kapelmistrzem Janem Wieczorkiem na czele. Doniosłym momentem było przekazanie sztandaru prezesowi OSP Grabina Bogdanowi Poświacie. Wcześniej stosowny dokument odczytał prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Garwolinie Stefan Gora.

Będą dbali jak o źrenicę własnego oka

- Wręczenie sztandaru jest pięknym i wymownym momentem. Wasz trud i poświęcenie jest wywyższone w tej szczególnej formie. To dowód wysiłku za codzienną pracę, a ufundowanie sztandaru przez mieszkańców świadczy o tym, że wasza służba cieszy się dużym zaufaniem ? podkreślał wójt gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz. Pełna podziwu dla pracy strażaków, także tych z Grabiny, była Stanisława Prządka. Poseł życzyła jednostce dalszych lat prężnej działalności.

- Sztandar jest dla nas motywacją do dalszej pracy. Od dziś będziemy o niego dbali jak o źrenicę własnego oka ? dziękował prezes Poświata.

Medale i odznaczenia

Gminny dzień strażaka nie mógł się odbyć bez medali i odznaczeń. Wojewódzki Zarząd ZOSP przyznał ?Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa? Krzysztofowi Kaliszowi, Janowi Kopikowi, Bogdanowi Poświacie, Markowi Śliweckiemu oraz Andrzejowi Tylkowskiemu.

Odznaki wzorowego strażaka Zarząd Powiatowy ZOSP przyznał Zbigniewowi Bijacie, Witoldowi Górce, Sylwestrowi Guzowskiemu, Łukaszowi Michalczykowi, Marcinowi Misiakowi, Pawłowi Półtorakowi, Marcinowi Poświacie, Tomaszowi Poświacie, Tomaszowi Witczakowi oraz Krzysztofowi Witczakowi. 30 druhów z Grabiny odebrało odznaczenia za wysługę lat. Takie same wyróżnienie spotkało 7 strażaków z Woli Rowskiej.

Niedzielnego popołudnia na ręce prezesa miejscowej OSP posypały się także gratulacje i życzenia od m.in. poseł Grzegorz Woźniak, starosta Marek Chciałowski, Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie podinsp. Klemens Serzysko, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie bryg. Dariusz Sadkowski, Marian Korycki z zarządu powiatu, wicewójt gminy Łaskarzew Hanna Cichecka, przewodnicząca rady gminy Justyna Boratyńska, burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel-Sereja, przewodnicząca rady miasta Małgorzata Seremak.

łk

Początki OSP w Grabinie sięgają 1965 roku. Prezesem został wtedy Franciszek Tylkowski, a jednostka skupiała 22 druhów. Pierwsze lata działalności nie były łatwe ? brak funduszy na sprzęt i budowę remizy. Marzenia miejscowych druhów o własnym lokum zaczęły się ziszczać na początku XXI wieku. W 2005 roku oddano do użytku remizę. Obecnie jednostka liczy 30 druhów. Prezesem jest Bogdan Poświata, którego poprzednikami byli Stanisław Górka, Ryszard Górka i Krzysztof Kalisz.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama