reklama

30 lat od obrony krzyża w Miętnem

Opublikowano: 07 kwiecień 2014, 09:53 Kategoria Aktualności
Miętneobrona krzyża
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

?Zwyciężyła prawda, zwyciężył Bóg i zwyciężył krzyż? ? tymi słowami podziękował ks. profesor Stanisław Bieńko wszystkim obrońcom ? młodzieży i nauczycielom, walczącym o krzyż w Miętnem. 6 kwietnia 2014 roku w garwolińskiej kolegiacie odbyły się uroczystości związane z obchodami 30. rocznicy obrony krzyża w Miętnem.

Obchody 30. rocznicy obrony krzyża w Miętnem rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 10.00 w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

? Piątą niedzielę Wielkiego Postu obchodzimy z wielkim dziękczynieniem. Dziękujemy za nauczycieli i za młodzież, którzy 30 lat temu pokazali gdzie jest moc i siła ? tak rozpoczął mszę ks. prałat Ryszard Andruszczak. Kazanie wygłosił uczestnik tamtych pamiętnych wydarzeń, ks.Stanisław Bieńko. Duchowny zwrócił szczególną uwagę na solidarność młodzieży, nie tylko tej z Miętnego, ale z całego świata. ? Odbierałem masę telegramów, nawet z krajów, których musieliśmy szukać na mapie ? powiedział kapłan. Ksiądz udzielił również wskazówek, jak to ważne wydarzenie powinniśmy rozumieć teraz, po trzydziestu latach.

reklama


Po mszy odbył się koncert pt. ?Anioł Stróż Miętnego ? Misterium Anielskie?. W kolegiacie wystąpiło Towarzystwo Teatralne Pod Górkę, w składzie: Monika Świtaj, Stanisław Górka i Wojciech Machnicki, przy akompaniamencie Jerzego Derfla. W montażu słowno-muzycznym wykorzystano utwory m.in. Ernesta Brylla czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. ? Inspiracją do powstania tego koncertu były krzyże w Miętnem ? przyznał aktor, Stanisław Górka.

Następnie, delegacje władz samorządowych złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym obronę krzyża w Miętnem. Ponownie głos zabrał ks. profesor Stanisław Bieńko ? Przed 30 laty, 7 kwietnia 1984 roku młodzi z nadzieją, radością i nie wstydząc się, uważali siebie za zwycięzców. Zwyciężyła prawda zwyciężył Bóg i zwyciężył krzyż ? mówił.

Maria Mazurek

fot. łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama