reklama

Maciejowickie święto plonów

Opublikowano: 05 wrzesień 2014, 10:08 Kategoria Aktualności
dożynkiMaciejowice
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Tegoroczne uroczystości dziękczynne za zebrane plony w powicie garwolińskim powoli dobiegają końca. Za tydzień za zbiory dziękować będą mieszkańcy Miastkowa Kościelnego i Pilawy. A w ubiegłą niedzielę dożynki odbył się w Maciejowicach. Było tradycyjnie i ludowo.

Uroczystości gminne rozpoczęła msza święta w maciejowickim kościele parafialnym, którą celebrował tamtejszy proboszcz ks. kan. Stanisław Marczuk. W trakcie homilii nawiązywał do trudnej sytuacji za granicą. Swoje słowo skupił wokół pokoju na świecie oraz rolników.

Uczestnicy święta plonów przeszli korowodem na teren Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Maciejowicach. Na czele korowodu szły delegacje sołeckie z wieńcami i koszami dożynkowymi, za nimi władze lokalne z gośćmi i miejscowi rolnicy.

reklama


Ceremoniał dożynkowy rozpoczęło przemówienie wójta oraz przekazanie bochna chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna z rąk starostów dożynek Elżbiety i Sylwestra Bieniasów z miejscowości Kraski Górne. W swojej wypowiedzi wójt Sylwester Dymiński dziękował rolnikom za ich prace i podkreslał ich ważną rolę dla gminy. - To wy z niepokojem i troską patrzycie na niebo, upraszając dobrej pogody, by ziemia wydała obfite plony. Ziemia jest karmicielką, gdy się ją uprawia i pielęgnuje - wówczas wydaje plon, dostarcza naz żywność ? mówił wójt.

Po ceremoniale dożynkowym włodarz gminy podzielił się chlebem z mieszkańcami oraz z gośćmi. - Piękny tradycyjny gest dzielenia się chlebem jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi ? podkreślał.

Elementem nieodłącznym maciejowickich dożynek są konkursy.

Konkurs na "Najładniejszy Wieniec Dożynkowy" wygrało Muzeum Ziemi Nadwiślańskiej w Antoniówce Świerżowskiej , zwycięzcami konkursu na "Najlepszą Tradycyjną Potrawę Regionalną Doliny Środkowej Wisły" zostały panie z Oblina, a nagrodę w konkursie "Piosenkę Doliny Środkowej Wisły" zgarnął KLUB 50+. Puchar Wójta Gminy zdobyła drużyna piłkarska Wisła Podwierzbie.

Podczas trwania imprezy można było obejrzeć wystawę narzędzi rolniczych ?Od siewu do żniw? oraz słuchać, a nawet tańczyć w rytmach muzyki folkowej.

Wieczorem imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Grafit.

Kuba Nowak

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama