reklama

39 kandydatów na wójtów i burmistrzów

Opublikowano: 24 październik 2014, 07:00 Kategoria Aktualności
wybory
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Do obsadzenia jest 14 foteli włodarza w powiecie. W tegorocznych wyborach o stanowiska wójtów i burmistrzów powalczy 39 kandydatów. Najwięcej w Żelechowie, Trojanowie i Maciejowicach.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, w stolicy powiatu o stanowisko burmistrza powalczą Tadeusz Mikulski (KWW T. Mikulskiego) i Marek Janiec (KW SdG).

Kandydatów dwóch

reklama


 

Dwóch kandydatów do wyboru będą mieli jeszcze mieszkańcy czterech gmin. Ciekawie zapowiada się pojedynek w gminie Garwolin, gdzie ze startu zrezygnował Tomasz Łysiak. Jego miejsce zajmie obecny wicestarosta Stefan Gora (KWW S. Gory) lub pracownik urzędu gminy Marcin Kołodziejczyk (KW PiS).

W gminie Parysów w szranki z obecną wójt Bożeną Kwiatkowską (KWW B. Kwiatkowskiej) stanie Kazimierz Sionek (KW PiS).

Władze Jerzemu Jaroniowi (KWW Razem dla Gminy) w gminie Miastków Kościelny chce odebrać Paweł Kowalski (KWW Marcina Zająca).

Cztery lata temu wyborcy w Łaskarzewie na kartach znaleźli aż siedem nazwisk, w tym jedynie dwa ? burmistrz Lidii Sopel-Serei (KKW Stowarzyszenie Serbianki) i radnej Anny Laskowskiej (KW PiS).

Kandydatów trzech

Między trójką kandydatów kwestia wyborczego zwycięstwa rozegra się w czterech gminach. Taki sam skład kandydatów jak w 2006 roku będzie w gminie Wilga. Obok aktualnego włodarza ? Szymona Woźniaka (KW PSL) wystartują Łukasz Szychowski (KWW Dla Rozwoju Gminy Wilga) i Adam Kucharski (KWW Nasza Gmina).

W gminie Sobolew wyborcze trio tworzą wójt Andrzej Koszutski (KWW Wspólna Gmina Sobolew), Monika Garnek-Owczarczyk (KWW Lepsze Jutro) oraz Piotr Szczęch (KWW z Pasją dla Jakości).

Podobnie jak cztery lata temu w gminie Łaskarzew zarejestrowano trzech kandydatów. Wyborczy pojedynek stoczą wójt Marian Janisiewicz (KWW Nasza Gmina Łaskarzew), Teresa Orowiecka (KW PSL) i Marek Kusak (KWW Razem Dla Gminy Łaskarzew).

W Pilawie obok burmistrz Albiny Łubian wystartuje Czesław Piętka i Mirosław Sobolewski. Wszyscy o stanowisko ubiegają się z własnych komitetów.

Kandydatów pięciu

Największy wybór będą mieli mieszkańcy trzech południowych gmin powiatu. W Maciejowicach obok wójta Sylwestra Dymińskiego (KWW Gmina Maciejowice-Wspólna Sprawa) o fotel włodarza ubiegają się Andrzej Dymiński (KWW Polityka z kulturą), Andrzej Kurek (KWW A. Kurka), Jacek Łoskot (KWW Alternatywa), Renata Rączka (KW PSL).

Między pięcioma kandydatami wybiorą także mieszkańcy gminy Trojanów. O kolejną kadencję powalczy Stanisław Kostyra (KWW Spokojna Wieś) oraz Krzysztof Tomaszek (KWW KT), Marcin Kieliszek (KWW Inwestycje i Rozwój Gminy Trojanów), Janusz Dybcio (KWW Młodzi w Samorządzie), Jacek Cyrta (KWW Trojanów Przyjazna Gmina).

Kobiety zdominowały listę w wyborach na burmistrza Żelechowa. Włodarzem zostanie ktoś z piątki ? Mirosława Miszkurka (KWW M. Miszkurka), Małgorzata Antolak (KW PSL), Danuta Frydel (KWW D. Frydel), Krzysztof Ośka (KW PiS), Marcin Rosłaniec (KWW Wspólnota Młodych).

Inaczej niż w wymienionych gminach będzie wyglądało głosowanie w Górznie i Borowiu. Tam Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała po jednym kandydacie. Podobnie jak cztery lata temu mieszkańcy tych gmin opowiedzą się za lub przeciw obecnym wójtom. Nie było kontrkandydatów dla Waldemara Sabaka (KWW Nasza Gmina Górzno) i Wiesława Gąski (KWW W. Gąski). W gminie Borowie miejscowa komisja wyborcza wyznaczyła dodatkowy termin na zgłoszenie kandydata, który upłynął wczoraj. Jedyny komitet wyborczy do tego uprawnionych (PSL) nie skorzystał z takiej sposobności.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Jeśli kandydat na włodarza nie uzyska ponad 50-procentowego poparcia, 30 listopada zostanie przeprowadzona druga tura.

Średnia wieku 39 kandydatów to 49 lat. Najmłodszy w tym gronie jest 30-letni Marcin Kieliszek, kandydat na wójta gminy Trojanów. Przed ?40? jest jeszcze siedmiu ubiegających się o stanowisko włodarza. Najstarszym kandydatem jest Tadeusz Mikulski (65 lat).

Łukasz Korycki

fot. własne/materiały kandydatów


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama