reklama

25 lat samorządu w Miastkowie Kościelnym

Opublikowano: 30 maj 2015, 08:08 Kategoria Aktualności
Miastków Kościelny25 lat samorządności
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wolne wybory do samorządu terytorialnego w powojennej Polsce. Tego samego dnia, dokładnie 25 lat później, w Miastkowie Kościelnym uczczono wydarzenia sprzed ćwierć wieku i to, jakie konsekwencje za sobą niosły.

- Fakt stworzenia samorządu to jest chyba najbardziej pozytywna przemiana ustrojowa, z jaką mieliśmy do czynienia w tych ostatnich 25 latach. Te wszystkie problemy, które dziś nas dotykają, byłby o wiele bardziej bolesne, gdyby nie samorząd ? mówił Maran Piłka, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, jeden z gości uroczystości rocznicowych.

Uroczysta sesja Rady Gminy Miastkowa Kościelnego z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego, z udziałem radnych minionych kadencji oraz zaproszonych gości odbyła się 27 maja. ? Jest nam niezmiernie miło, że przyjęliście państwo nasze zaproszenie i możemy dziś wspólnie świętować 25 lat samorządu terytorialnego ? podkreślał wójt gminy Miastków Kościelny Jerzy Jaroń. Na sali pojawili się radni poprzednich i obecnej kadencji, sołtysi, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy oraz goście ? wicestarosta Urszula Zadrożna, przewodniczący rady powiatu Piotr Osmólski, burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka, wójt gminy Górzno Waldemar Sabak oraz wójt gminy Borowie Wiesław Gąska. Wszyscy otrzymali okolicznościowe tabliczki z podziękowaniami za pracę na rzecz gminy w ostatnim ćwierćwieczu.

reklama


Inwestycyjne sukcesy i plany

O tym, jak wiele się zmieniło, mówił wójt gminy, przedstawiając prezentację najważniejszych inwestycji przeprowadzonych w gminie. 10 lat trwała budowa sieci wodociągowej, ale od 2002 roku prawie cała gmina jest zwodociągowana. W IV kadencji rozpoczęto budowę kanalizacji, a w VI zaczęły powstawać przydomowe oczyszczalnie ścieków. Remontowano drogi, szkoły, świetlice wiejskie. Powstały nowe place zabaw i boiska. Ostatnie lata to także czas realizacji wielu programów połączonych z dotacjami zewnętrznymi. Udało się między innymi zakupić 312 komputerów, z których 140 otrzymali mieszkańcy. Reszta zasiliła urząd i szkoły. Do placówek oświatowych trafił także sprzęt multimedialny.

Plany gminy na następne lata są ambitne, ale jak podkreślał wójt, możliwe do zrealizowania. W najbliższych latach miałby się pojawić między innymi szerokopasmowy internet w całej gminie, most na rzece Wildze w Zwoli, nowe przedszkole i wyremontowany ośrodek zdrowia. ? W moim przekonaniu nie są to pobożne życzenia i w prezentacji na 30-lecie samorządu mają szansę się one znaleźć ? mówił Jerzy Jaroń.

Od zaproszonych gości płynęło sporo słów uznania dla osiągnięć gminy. Listy gratulacyjne przekazali posłowie Stanisława Prządka i Grzegorz Woźniak. Gratulowali także włodarze gmin sąsiadujących z Miastkowem Kościelnym, radny wojewódzki Marian Piłka oraz wicestarosta Urszula Zadrożna i przewodniczący rady. - Ustawa o samorządzie terytorialnym po raz pierwszy po 45. Roku przybliżyła władzę do nas wszystkich. Poczuliśmy, że nasze problemy możemy rozwiązywać tu, nie w Warszawie, nie w Krakowie. Jestem pełen podziwu dla dokonań samorządu miastkowskiego ? podkreślał Piotr Osmólski.

jd

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama