reklama

Pracownicy Lamexu zablokowali budowę gazociągu [aktualizacja]

Opublikowano: 13 sierpień 2018, 16:53 Kategoria Aktualności
lamexlipówkis17
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

?Nie chcemy bomby koło domów i naszej firmy?, ?Dlaczego łamane jest prawo do własności i o swobodzie działalności gospodarczej? ? takie hasła wywiesili pracownicy firmy Lamex w Lipówkach, sprzeciwiając się budowie gazociągu.

Dzisiaj po godzinie 11 pracownicy firmy z gminy Pilawa wyszli przed siedzibę z transparentami wyrażającymi obawę o własne zdrowie. Obok parkingu służbowe samochody Lamexu oraz palety kostki brukowej zablokowały prace przy budowie S17.

O co chodzi w sporze?

reklama


Jak wyjaśnia prezes Andrzej Leszek, jego firma kilka lat temu przekazała teren pod budowę trasy ekspresowej nr 17. Półtora roku temu okazało się, że fragment gazociągu będzie przebiegał przez teren firmy. - Od tamtego czasu składaliśmy protesty, że nie chcemy tego gazociągu. Tłumaczyliśmy to faktem, że oddaliśmy ogromny teren pod budowę tej trasy. Pomimo tego, inwestor nie chciał wykonać tej instalacji gazowej za naszym ogrodzeniem, a już na terenie, gdzie będzie miejsce obsługi podróżnych ? wyjaśnia Andrzej Leszek.

Jak dodaje, prezes obawia się o bezpieczeństwo swoich pracowników. ? Wszyscy tłumaczą, że taki rodzaj gazociągu jest bezpieczny, ale nikt nie może nam dać gwarancji, że taka rura nie przerdzewieje. Wiemy, że rozszczelnień takich rur jest bardzo dużo. Mówi się o nich jedynie wtedy, kiedy giną ludzie ? zaznacza.

W ostatnim czasie pismo popierające działania Lamexu, podpisane przez mieszkańców, przedstawicieli okolicznych firmy czy samorządów, zostało wysłane m.in. do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Wojewody Mazowieckiego. ? GDDKiA mówi, że jest to decyzja wojewody, a wojewoda mówi, że to ?generalna? narysowała projekt. Nie ma winnych! ? wyjaśnia. ? Nikt do tej pory nam nie powiedział, dlaczego ta rura nie może być wybudowana dalej od nas ? dodaje.

Sprawę na gorąco skomentował rzecznik lubelskiego oddziału GDDKiA. ? Budowa trasy jest realizowana w oparciu o zezwolenie realizacji inwestycji drogowej, która zakłada usuwanie wszelkich kolizji gazociągu ? wyjaśnia Krzysztof Nalewajko. Czekamy na szczegółową odpowiedź

Na miejscu pojawiła się dzisiaj policja oraz przedstawiciel wojewody mazowieckiego, który nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Wezwano także lawety, które mają przestawić samochody, blokujące roboty ziemne.

Aktualizacja, 14 sierpnia, godz. 10.

Od Krzysztofa Nalewajko otrzymaliśmy rozbudowaną informację na temat przebiegu gazociągu w Lipówkach. Jak wyjaśnia rzecznik, we wrześniu 2009 roku właściciel firmy Lamex otrzymał zgodę na postawienie tymczasowego ogrodzenia, które w przypadku kolizji przy rozbudowie DK17 do parametrów drogi ekspresowej lub z elementami jej zagospodarowania trzeba rozebrać.

- 22 października 2010 roku, po uprzednich konsultacjach społecznych, uzyskano decyzję środowiskową dla przebudowy drogi w której przyjęto rozwiązania przebudowy gazociągu. Brak uwag firmy Lamex do lokalizacji gazociągu. W 2013 roku, od 23 sierpnia do 23 września, przy opracowywaniu koncepcji programowej dla S17 prowadzono spotkania z mieszkańcami. Brak uwag firmy Lamex do lokalizacji gazociągu 3 sierpnia 2017 r. wydano decyzję ZRID z 14 dniowym terminem na wniesienie odwołania. Firma Lamex nie odwołała się ? wyjaśnia Krzysztof Nalewajko.

Jak dodaje, podczas całego procesu związanego z projektowaniem S17 i towarzyszących im rozwiązań dokumentacja była konsultowana również z samorządami. Nie wpłynęły żadne uwagi dotyczące rozwiązań MOP oraz usytuowania sieci uzbrojenia terenu.

- Projektowany gazociąg przebiega przez tereny zielone w sposób jak najmniej ingerujący w istniejące zagospodarowanie tej działki. Projektanci przygotowując dokumentację dla S17 i towarzyszącej jej infrastruktury musieli zachować rezerwę terenu na MOP pod przewidziany na nim w przyszłości budynek hotelowy i gastronomiczno-handlowy z informacją turystyczną. Wskazana przez Pana Andrzeja Leszka alternatywna lokalizacja gazociągu koliduje z rezerwą terenu pod rozbudowę MOP ? uzupełnia.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM informuje, że gazociąg wybudowany w nowej technologii spełnia kryteria bezpieczeństwa, zlokalizowany jest w bezpiecznej odległości od zabudowań zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 26.04.2013 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny podlegać sieci gazowe i ich usytuowanie.

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama