Mariańskie Porzecze. Dożynki z akcentem patriotycznym [wideo]

Opublikowano: 10 wrzesień 2018, 06:46 Kategoria Aktualności
gmina wilgamariańskie porzeczegoźlinkazimierz nycz

Kamień upamiętniający 100-lecie niepodległości Polski odsłonił w Mariańskim Porzeczu (gm. Wilga) kardynał Kazimierz Nycz. W goźlińskiej parafii obchodzono odpust połączony z gminnymi dożynkami.

Wczorajsze uroczystości rozpoczęły się od podniosłego momentu. Oficjalnie odsłonięto kolejny kamień, wmurowany przed miejscowym kościołem. Głaz, zwieńczony odlewem złotego orła, jest symbolem 100-lecia niepodległości Polski. Obelisk poświęcił ks. kard. Kazimierz Nycz.

Arcybiskup metropolita warszawski w kazaniu odniósł się do kultu Matki Boskiej. – Niewątpliwie wśród jej tytułów dwa są niezwykle bliskie w parafii Mariańskie Porzecze. To tytuły Matka Boża Bolesna i Matka Kościoła. Przywołuje je razem, bo wywodzą się z fragmentu ewangelii Wielkiego Piątka, spod krzyża – mówił duchowny.

Ordynariusz wiernych obrządku wschodniego w Polsce odniósł się także do 100-lecia niepodległości kraju. – Ta rocznica jest okazją do tego, aby szanować wolność. Żeby cieszyć się wolnością trzeba ją pielęgnować i cenić. Wtedy 100 lat temu, żeby odzyskać wolność, potrzebna była ofiara i odwaga. Dziś też jest potrzebna odwaga, żeby w wolnym kraju mówić prawdę i umieć się narazić, kiedy deptane są najważniejsze wartości. Potrzebna jest ofiara, żeby być wolnym człowiekiem, nie jest to ofiara męczeństwa, krwi, wojny, ale to zdolność do poświęcenia dla drugiego człowieka – zaznaczał kardynał Nycz.

Po mszy świętej, dalsza część uroczystości odbyła się w ogrodach plebanii. Tu chleb dożynkowy na ręce przewodniczącego rady gminy Wilga Jacka Piesiewicza przekazali starostwie dożynek Wioletta Marzec z Wicia i Tomasz Lodowski z Zakrzewia.

W części artystycznej na scenie wystąpili uczniowie szkoły z Mariańskiego Porzecza, chórek dziecięcy Piccolo Coro Calasanziano z Warszawy, Koło Gospodyń Wiejskich z Wilgi, Kapela Krzysztofa Staręgi.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież