Trzech nowych Zasłużonych dla Garwolina

Opublikowano: 10 październik 2018, 18:55 Kategoria Aktualności
zasłużenigarwolinpiotr ekierteugenia michalikmagdalena płatek

O trzy osoby powiększyło się grono Zasłużonych dla Miasta Garwolina. Pośmiertnie odznaczono w ten sposób nauczycieli – Magdalenę Płatek, Eugenię Michalik oraz Piotra Ekierta.

Jednogłośnie uchwały w tej sprawie miejscy radni podjęli podczas dzisiejszej, ostatniej w tej kadencji, sesji. Wcześniej do przewodniczącego rady miasta wpłynęły wnioski od mieszkańców Garwolina. Wszystkie dotyczyły pośmiertnego nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Garwolina” trzem nauczycielom.

Magdalena Płatek rozpoczęła prace nauczycielki języka polskiego w garwolińskim liceum w 1971 roku, mając wówczas 24 lata.  „Od razu skupiła wokół siebie uzdolnioną polonistycznie młodzież i stworzyła w szkole koło recytatorskie, które prowadziła przez wiele lat. Z wyboru młodzieży była także wieloletnim opiekunem samorządu uczniowskiego. Jej uczniowie brali udział w wielu konkursach i olimpiadach, wraz z uczniami przygotowywała oprawę artystyczną wielu uroczystości szkolnych i miejskich” - czytamy w uzasadnieniu wnioskodawców, których reprezentował Jerzy Duchna.

Polonistka była inicjatorką święta LO „Józefinki” oraz noszenia czapek „maciejówek” przez uczniów szkoły. Pamiątkowy medal i gratulacje odebrał mąż i córka wyróżnionej. Ta druga podziękowała za przyznane wyróżnienie i za pamięć o nauczycielce.

Kolejną wyróżnioną mieszkanką Garwolina jest Eugenia Michalik. Wnioskodawcy, reprezentowani przez Urszulę Zadrożną, napisali, że przez ponad pól wieku związana była z pracą w szkole, która w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. „Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wiele pokoleń w garwolińskim liceum, uczyło się na lekcjach historii - miłości do tego, co polskie, do tego co najdroższe, umiłowania ojczyzny. Eugenia Michalik przez wiele lat była wzorem wychowawcy i nauczyciela, zawsze gotowa nieść pomoc w rozwiązywaniu problemów szkolnych i życiowych. Jako efektywnie działający nauczyciel tajnego nauczania w czasie II wojny światowej, była wzorem patriotycznej, odważnej postawy w ratowaniu oświaty, języka polskiego i kultury narodowej. Uczyła młodzież odpowiedzialności, dobrych obyczajów, kultury bycia wrażliwym na sztukę. Inspirowała młodych do ciągłego rozwoju” – czytamy w uzasadnieniu. Pamiątkowy medal odebrał dzisiaj syn wyróżnionej.

Trzecim nauczycielem, który dołączył do grona zasłużonych jest zmarły w 2014 roku Piotr Ekiert, były piłkarz i trener Wilgi Garwolin. W mieście był w ostatnich latach kojarzony przede wszystkim jako prezes Turystycznego Klubu Kolarskiego Starówka Garwolin, którego był założycielem. Organizował liczne wyścigi kolarskie, zawody w narciarstwie biegowym. Co roku, za jego namową, byli i obecni piłkarze Wilgi spotykali się na noworocznym meczu 1 stycznia. Piotr Ekiert, oprócz piłki nożnej i kolarstwa, z równą pasją uprawiał także pływanie. Ta z kolei pasja przerodziła się w ratownictwo wodne.

Medal odebrała żona i córka Piotr Ekierta. Na sesję przybyli także inni członkowie rodziny oraz przyjaciele społecznika.

Łukasz Korycki

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież