Garwolin z najnowocześniejszą oczyszczalnią ścieków w Polsce [wideo]

Opublikowano: 14 listopad 2018, 09:00 Kategoria Aktualności
pwikoczyszczalnia ściekówkanalizacjaleszczyny

Ponad 52 mln zł kosztowała realizacja gigantycznej inwestycji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Garwolinie. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej wybudowano kanalizację w Leszczynach, gruntownej przebudowie została poddana oczyszczalnia ścieków, a kolektory sanitarne przeszły renowację.

„Gospodarka ściekowa w Garwolinie” to nazwa projektu, który pod dwóch latach realizacji zakończyło PWiK. Inwestycję wartą ponad 52 mln zł wsparły środki unijne w kwocie 25 mln zł. Pozostała kwota została sfinansowana z budżetu spółki oraz pożyczki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (11 mln zł).

Koniec z karami dla PWiK

Gigantyczny, jak na garwolińskie warunki projekt, zakładał trzy duże zadania. Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego miała na celu jeden zasadniczy cel. - Ścieki będą spełniały teraz wymogi dyrektywy Unii Europejskiej, a przez to woda w rzece będzie czystsza. Jednocześnie spółka nie będzie płaciła kar za przekroczenie parametrów biologicznych oczyszczonych ścieków – wyjaśnia prezes PWiK Jacek Bronisz.

Technologia prosto z Japonii

Ostatnią modernizację oczyszczalni przeprowadzono w 2000 roku. Trwałość parametrów zakończonej inwestycji planowana jest na 15 lat. To co wyróżnia garwolińską oczyszczalnię to zastosowana technologia. - Filtracja za pomocą membran MBR to najnowsza technologią dostępną obecnie na świecie. Japońskie urządzenia tak filtrują ścieki, że woda jest krystalicznie czysta. Jest to jedyna w kraju tak duża oczyszczalnia ścieków komunalna, z taką technologią – podkreśla prezes Bronisz. - Parametry wody, która opuszcza oczyszczalnię są zdecydowanie lepsze niż w całej rzece i są zbliżone do parametrów w wodzie pitnej – dodaje.

115 domów z kanalizacją

Drugim ważnym elementem projektu była budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Andersa, Sławińska, Cicha, Maczka To łączny odcinek 3,25 km. W ramach tego zadania, wartego 2,4 mln zł, powstała także tłocznia ścieków, która transportuje ścieki do kanału ciśnieniowego wybudowanego wcześniej z funduszy spółki.- Ta inwestycja zaspokaja potrzeby 115 gospodarstw w odbiór ścieków, to około 470 mieszkańców, którzy mają już dostęp do systemu kanalizacji sanitarnej – podsumowuje Jacek Bronisz.

Czyste kolektory

Renowację kolektorów sanitarnych na terenie Garwolina to ostatni element projektu. Prace zostały przeprowadzone metodą bezwykopową. Wykorzystano to tego celu specjalne rękaw z tkaniny technicznej nasączonej termoutwardzalnymi żywicami poliestrowymi. Dzięki taki rozwiązaniom renowacji została poddana sieć o długości ponad trzech kilometrów, a 75 studzienek została wyremontowana. - Dzięki tym pracom kolektory będą mniej awaryjne, mniej wody infiltracyjnej będzie napływało do oczyszczalni, co przełoży się na mniejsze koszty oczyszczania ścieków – wyjaśnia nasz rozmówca.

Łukasz Korycki

fot./wideo PWiK

Komentarze  

0 #11 będzie wielka podwyżkabedok 2018-11-17 09:38
Urzędasy się chwalą jaka to nowoczesna oczyszczalnia a mieszkańcy będą musieli dużo drożej płacić za wodę i ścieki. Przed wyborami nic nie mówili a teraz:
http://podlasie24.pl/garwolin/region/garwolin-szokujace-podwyzki-cen-wody-i-sciekow-2802f.html
Cytować
+1 #10 oczyszczalniechłop 2018-11-16 15:04
Na alegro już za niecałe 2 tysiące można sobie kupić oczyszczalnię a zamontować ją to żadna filozofia. U mnie na wsi (gm. Zelechów) burmistrzowa chciała nas ,,uszczęśliwić" kanalizacją ale oprócz kilku nowobogackich nikt tego nie chciał i nie ma bo to bardzo drogo by kosztowało. Chyba że u was w Garwolinie to za darmo wam kanalizację podłączają i opłat za ścieki nie biorą to lepiej się podłączyć zwłaszcza jak ktoś ma mikroskopijną działkę.
Cytować
+9 #9 Oczyszczalnie biologiczneJacek 2018-11-16 13:51
A po co ta wymiana gruntu? Oczyszczona woda powinna odparować z 20-30 cm ziemi uprawnej, np trawnika, a nie wsiąkać. Szczelne gliniaste podłoże jest zaletą bo w przypadku zaniedbania przez właściciela warunków pracy oczyszczalni biologicznej nie dość oczyszczona woda nie przeniknie do warstw wodonośnych.
http://www.ekopol.pl/cennik
Cytować
-5 #8 W ginie po uszyNa pewno 2018-11-15 17:50
Cytuję chłop:
Niech sobie przydomową oczyszczalnię zrobią to taniej ich wyniesie.

Na takim terenie na pewno. W glinie 40 metrów w dół wg badań geologicznych. No chyba, że będzie sponsoring przewidziany na wymianę gruntu ale to koszt większy niż przedłużenie sieci mądralo.
Cytować
+4 #7 niepodłączeni do kanalizacjichłop 2018-11-15 15:36
Niech sobie przydomową oczyszczalnię zrobią to taniej ich wyniesie.
Cytować
0 #6 piekne fotkikasa 2018-11-15 14:58
piekne foto tylko chyba nie z oczyszczalni w Garwolinie bo nadal czarne scieki spływaja do rzeki wilga
Cytować
-5 #5 nie tak różowoleszczyny 2018-11-15 13:06
Nie żebym się czepiał ale warto wspomnieć, że nie każdy w Leszczynach ma możliwość podłączenia do kanalizacji i nie chodzi wcale o problemy natury technicznej, a o zwyczajne zaniedbanie i pominięcie działek, które od prawie 20 lat są w planie zagodpodarowani a jako budowlane, a nie zostały uwzględnione kilka lat temu w projekcie bo...były niezabudowane i nikt nie poinformował właścicieli, że jest realizowany projekt wielomilionowej inwestycji...be z komentarza.
Cytować
-5 #4 nie do końcaleszczyny 2018-11-15 12:51
Warto zaznaczyć (nie żebym się czepiał), że na Leszczynach nie wszyscy mają dostęp do kanalizacji i wcale nie są temu winne problemy natury technicznej tylko zwyczajne zaniedbanie i pominięcie działek, które od prawie 20 lat widnieją w planie zagospodarowani a jako działki budowlane...ale w momencie tworzenia projektu kilka lat temu były niezabudowane.. .i nikt nie wpadł na pomysł poinformowania właścicieli, że sporządzany jest projekt dla wielomilionowej inwestycji...pó źniej podobno było już za późno...kto to nadzorował?
Cytować
+10 #3 wierna ażNIE wierna 2018-11-14 17:44
Cytuję Mieszkaniec:
"Dzięki tym pracom kolektory będą mniej awaryjne, mniej wody infiltracyjnej będzie napływało do oczyszczalni, co przełoży się na mniejsze koszty oczyszczania ścieków – wyjaśnia nasz rozmówca"
Jestem ciekaw czy ścieki zostaną obniżone dla mieszkańców 8)

Tak, dzieki pisowi wszysto bedzie o 60% inne w portfelu.
Cytować
+10 #2 dofffff cipniśMarek Szamb-Jarek 2018-11-14 15:44
cyt...czy ścieki zostaną obniżone dla mieszkańców...?
Tak. Natychmiast jak tylko mieszkańcy zaczną się wypróżniać tylko źródlaną wodą :lol: I spłacać zaciągnięte kredyty. (11mln PLZ)
Cytować
0 #1 tańsze ściekiMieszkaniec 2018-11-14 11:20
"Dzięki tym pracom kolektory będą mniej awaryjne, mniej wody infiltracyjnej będzie napływało do oczyszczalni, co przełoży się na mniejsze koszty oczyszczania ścieków – wyjaśnia nasz rozmówca"
Jestem ciekaw czy ścieki zostaną obniżone dla mieszkańców 8)
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież