300 praw jazdy zabranych w 2018 roku

Opublikowano: 08 styczeń 2019, 10:21 Kategoria Aktualności
policjamandatyprędkość

Koordynacja, kontrola i nadzór ruchu to tylko niektóre z zadań codziennie wykonywanych przez funkcjonariuszy z garwolińskiej drogówki. Każda służba policjantów jest inna, bo przecież nie ma dwóch takich samych kolizji, ani dwóch takich samych wypadków. Niejednokrotnie mundurowi w tego typu sytuacjach ocierają się też o ludzkie tragedie. Aby było ich jak najmniej i abyśmy wszyscy podróżowali bezpiecznie, policjanci prowadzą różnego rodzaju akcje prewencyjno-kontrolne oraz profilaktyczne. W minionym roku m.in. za brawurową, niezgodną z przepisami i często zagrażającą innym uczestnikom ruchu jazdę, funkcjonariusze zatrzymali blisko 300 praw jazdy, działając na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Każdego dnia po odprawach do służby, specjalistycznie wyszkoleni funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie wyjeżdżają na ulice miasta i powiatu garwolińskiego. Zadaniem policjantów jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przemieszczających się po drogach naszego powiatu.

Każdy policjant przed włożeniem „białej czapki” przechodzi szereg szkoleń z zakresu ruchu drogowego. Mundurowi muszą systematycznie poszerzać swoją wiedzę o stale zmieniające się przepisy prawa i dlatego uczestniczą w licznych szkoleniach, a także sami podnoszą swoją wiedzę. Właściwa interpretacja obowiązujących regulacji prawnych pozwala policjantom podejmować odpowiednie decyzje podczas codziennej służby.
Na zajęciach z techniki samochodowej, funkcjonariusze drogówki nabywają wiedzę w dziedzinie motoryzacji. Zapoznają się z przepisami dotyczącymi warunków technicznych pojazdów oraz kontroli ich stanu technicznego. W praktyce testują układy kierownicze i hamulcowe badanych pojazdów.

W zakresie transportu drogowego oraz niezarobkowego przewozu drogowego osób i rzeczy, policjanci nabywają umiejętności kontroli autobusów oraz samochodów ciężarowych. Szczegółowo zapoznają się także z tachografami oraz przepisami ich dotyczącymi.

Funkcjonariusze uczą się także w praktyce, jak prawidłowo i bezpiecznie kierować ruchem drogowym. Ich wiedza sprawdzana jest w warunkach miejskich, na największych skrzyżowaniach. Następnie przychodzi pora na doskonalenie techniki jazdy motocyklem szosowym i samochodem osobowym. Policjanci ćwiczą na autodromie, placu manewrowym i płycie poślizgowej. Pełnią służbę również z wykorzystaniem mierników prędkości oraz videorejestratorów. Mundurowi zdobywają i doskonalą umiejętności z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. To właśnie podczas różnego rodzaju szkoleń, funkcjonariusze z drogówki nabywają wiedzę w zakresie prawidłowego i bezpiecznego rozwiązywania problemów zdarzeń drogowych.
 
Tak specjalistycznie przygotowani policjanci wracają do garwolińskiej jednostki, żeby pełnić służbę na wysokim poziomie.

Policjanci z Wydział Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, którzy oprócz zajmowania się stricte służbą na drogach, realizują jeszcze szereg innych zadań..

Policjanci prowadzą również zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół. Przygotowują uczniów do egzaminów na kartę rowerową. Podczas pogadanek poruszane są tematy związane z bezpieczeństwem oraz właściwymi zachowaniami uczestników ruchu drogowego. Każde spotkanie to duży wkład policjantów w podnoszenie świadomości, prawidłową edukację komunikacyjną od najmłodszych lat oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku policjanta w oczach małych mieszkańców powiatu. Funkcjonariusze prowadzą również zajęcia wśród seniorów, uczestniczą w piknikach rodzinnych i imprezach propagujących bezpieczne zachowania na drogach.

Policjanci czuwają nad infrastrukturą i oznakowaniem na ulicach Garwolina i całego powiatu. Opiniują projekty organizacji ruchu oraz wprowadzonych rozwiązań w tym zakresie, a także kontrolują wykonywanie robót drogowych. Współpracują w tym zakresie z różnymi instytucjami.

Nie zapominajmy jednak o najważniejszym:

Funkcjonariusze biorący udział a zdarzeniach drogowych, udzielają pomocy rannym ofiarom. W niektórych przypadkach są też ofiary śmiertelne. Policjanci muszą być przygotowani na każdą ewentualność. Niewiele osób jednak wie, że ich obowiązkiem jest powiadomienie rodziny o śmierci bliskich. Funkcjonariusze spotykają się z ekstremalnymi emocjami. Policjantom w tych sytuacjach także towarzyszą trudne do opanowania emocje.

Niektórzy kierowcy, szczególnie Ci niestosujący się do przepisów, twierdzą, że praca mundurowych z ruchu drogowego, sprowadza się głównie do karania kierowców. Nic bardziej mylnego. Jak widać, ta służba, to szereg specjalistycznych zadań i obowiązków, a wszystko po to abyśmy podróżowali bezpiecznie.
 
Właśnie działając na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w minionym roku m.in. za brawurową, niezgodną z przepisami i często zagrażającą innym uczestnikom ruchu jazdę, funkcjonariusze z Garwolina zatrzymali blisko 300 praw jazdy.

KPP Garwolin

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież