Jak nie przechodzić przez jezdnię. Wypadek w Pilawie [video]

Opublikowano: 11 styczeń 2019, 09:45 Kategoria Aktualności
Pilawapotrąceniepolicja

Policjanci z Pilawy prowadzą postępowanie w sprawie zdarzenia drogowego, w którym pieszy, przebiegając przez ulicę, wtargnął wprost pod jadący pojazd. Mężczyzna przeżył uderzenie przez auto i trafił do szpitala. Całe zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu. Policja apeluje o ostrożność i przypomina pieszym zasady ruchu drogowego.

Do zarejestrowanego zdarzenia doszło w środę na terenie Pilawy przy ul. Al. Wyzwolenia po godzinie 18:00. - Z ustaleń policjantów oraz z zabezpieczonego monitoringu wynika, że 48-letni pieszy przebiegał przez jezdnię, w miejscu niedozwolonym i wbiegł zza innego pojazdu na jezdnię, wprost pod jadący pojazd. Kierujący pojazdem był trzeźwy. Pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala - informuje asp. szt. Marek Kapusta, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

Jeżeli przechodzimy przez jezdnię, to po pierwsze, za każdym razem mamy obowiązek zachować szczególną ostrożność! Nie tylko dlatego, że tak nam nakazują przepisy prawa, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa! Ważny jest także zdrowy rozsądek i wzajemny szacunek kierujących do pieszych i pieszych do kierujących. Te zasady powinny pozwolić nam unikać wypadków drogowych.

Po raz kolejny policjanci przypominają podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach:

- pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

- pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd nawet na przejściu dla pieszych jest niedopuszczalne.

Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów: zabrania się m.in: wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

KPP Garwolin/oprac. jd

 

Komentarze  

0 #4 A po co miał sie zatrzymywać skoro dwie osoby wyszly?Blanka 2019-01-13 10:36
Cytuję romek:
ale gość na rowerze to niezła łajza... widział i spieprzył,

I robic sztuczny tłum? .. skoro chcesz karac rowerzyste.. to ile kary dasz dla pieszego? , który mogl zniszczyc psychike w jakims stopniu donkonca zycia kierowcy?
Cytować
+3 #3 PrędkośćPiorun 2019-01-11 17:14
Pieszy miał naprawdę duże szczęście, że kierowca nie jechał szybko. Dziewczyna rok temu też schodzila z drogi, tylko że z przejścia dla pieszych ale siła uderzenia byla tak silna, że zmarła.
Cytować
+5 #2 Uczcie się ludzie na błędachMichał 2019-01-11 14:52
Szkoda pieszego, ale niestety... sam zdecydował, że wejdzie na drogę bez zachowania odpowiedniej ostrożności. Życzę mu szybkiego powrotu do zdrówka.
Cytować
+5 #1 łajza na rowerzeromek 2019-01-11 12:08
ale gość na rowerze to niezła łajza... widział i spieprzył,
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież