Pierwszy karambol na S17 [wideo]

Opublikowano: 16 maj 2019, 15:37 Kategoria Aktualności
lipówkis17straż pożarnaćwiczenia

21 osób zostało poszkodowanych w wyniku karambolu, do którego doszło na S17 w Lipówkach (gm. Pilawa). Na szczęście to tylko ćwiczenia organizowane pod kryptonimem „Triage 2019”.

Do zdarzenia doszło o godz. 14. W wypadku brały udział samochód ciężarowy, bus i trzy pojazdy osobowe. Poszkodowanych zostało łącznie 21 osób.

Jako pierwsze na miejsce przybywają zastępy z JRG Garwolin. Kierujący Działaniem Ratowniczym podejmuje decyzję o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez zamkniecie drogi krajowej S17, a w związku z duża liczbą osób poszkodowanych zdarzenie uznaje za masowe. Dysponowane są kolejne siły i środki: SLKw z przyczepą kwatermistrzowska, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Grupa ratownictwa medycznego „Warszawa Medyk” oraz Policja.

Z uwagi na niewystarczające siły i środki na miejscu zdarzenia, spośród ratowników PSP wyznaczony zostaje koordynator działań medycznych, który dokonuje segregacji pierwotnej osób poszkodowanych, która ma na celu wyznaczenie priorytetów leczniczo transportowych, czyli zapewnienie ewakuacji i leczenia poszkodowanych w takiej kolejności, aby uratować jak największą ich liczbę. W trakcie prowadzonego rozpoznania KDR stwierdza, że jedna osoba znajduje się pod samochodem osobowym, który wbił się pod samochód ciężarowy, ponadto dwie osoby nieprzytomne pozostają uwięzione w osobówce. W związku z powyższym zostaje zadysponowana grupy ratownictwa technicznego SGRT z JRG 10 Warszawa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ZRM koordynację działań medycznych przejmuje lekarz systemu, który przekazuje informację o braku dodatkowych karetek pogotowia. Strażacy przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonują dostęp i ewakuują kolejne osoby poszkodowane z samochodu dostawczego i pojazdów osobowych oraz udzielają im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Po stwierdzeniu przez lekarza zgonu trzech osób na polecenie prokuratury przy użyciu specjalistycznego sprzętu SGRT następuje wykonanie dostępu i wydobycie zwłok znajdujących sie pod samochodem ciężarowym. Ponadto ratownicy wyposażeni w lekkie ubrania chemiczne zabezpieczają wyciek oleju napędowego ze zbiornika przewożonego na samochodzie ciężarowym.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia pod kryptonimem „Triage 2019” mające na celu doskonalenie zasad współdziałania i koordynacji działań ratowniczych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Garwolinie, specjalistycznych grup ratownictwa technicznego i medycznego, jednostek OSP oraz innych służb podczas zdarzeń masowych w komunikacji drogowej, prowadzonych na budowanej drodze krajowej S17.

mat. pras./opr. i fot. Łukasz Korycki

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także