
Tegoroczna zdawalność egzaminów maturalnych w powiecie garwolińskim jest na podobnym poziomie co średnie krajowa i wojewódzka. Na 826 uczniów świadectwo otrzymało 673, co daje zdawalność 81,48 proc.
W Polsce tegoroczny egzamin zdało 81 proc. przystępujących uczniów, w województwie mazowieckim - 83 proc. W tym roku w powiecie do matury przystąpiło 826 z 934 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez samorząd powiatowy. Świadectwo maturalne odebrało 673 osoby.
Zdawalność wyniosła dokładnie 81,48 proc. Rok temu – 81,09 proc. Nie wiadomo, czy przedmiotem, który był oblewany najczęściej to matematyka czy przedmioty humanistyczne, bo szkoły dopiero analizują szczegółowe wyniki. Matury w tym roku nie zdało 153 osoby. Większość z nich nie zaliczyła tylko jednego przedmiotu, co oznacza poprawkę w sierpniu.
Można za to ocenić trendy w poszczególnych szkołach. W trzech na siedem szkół wyniki są lepsze od ubiegłorocznych. Najlepiej w LO poradzili sobie uczniowie z Długiej w Garwolinie (96,37 proc.). Prym w technikach wiodą maturzyści ZS nr 1 w Garwolinie (86,26 proc.).
Zdaniem wicestarosty powiatu istotną rolę w wynikach matur odegrał strajk nauczycieli. – W najważniejszym czasie, kiedy uczniowie porządkują wiedzę i utrwalają materiał, przez co najmniej tydzień nie było w szkołach normalnych zajęć. Nie było wzmożonego czasu na powtarzanie materiału – wyjaśniała podczas konferencji prasowej Iwona Kurowska.
Jako „niepokojącą sytuację” wicestarosta oceniła różnice w liczbie absolwentów, a przystępujących do matury. – W ZS nr 2 w Garwolinie na 147 absolwentów do matury przystąpiło 103, w Miętnem ze 107 – 60. Będziemy rozmawiać z dyrektorami tych szkół, dlaczego jest taka sytuacja, która owszem występuje w innych szkołach, ale w mniejszym stopniu – zaznaczała Iwona Kurowska.
Łukasz Korycki
Komentarze
Każdy ma takie samo prawo podejść do matury skoro udslo mu się dojść do końca nauki, a nie kierując sie tym ze nauczyciel bedzie miał mniejszą zdawalność.
i w swoje umietnosci i w faszowanie dokumentów np
w ekonomiku tak wiesc w miescie niesie Co prawda było to pare lat temu ale smród ciągle czuć i sie rozchodzi wsród społecznosci
KLO rzeczywiście na chwilę obecną nie ma godnej konkurencji w naszym powiecie jeśli chodzi o przedmioty rozszerzone. Nie sztuka chwalić się liczbą osób, które zdały,ale pokazać w jakim stylu. A w KLO średnie z rozszerzeń są imponujące. Do tego dochodzi liczba laureatów olimpiad uczniów tej szkoły, która także jest godna podziwu. Żeby jednak być obiektywnym, dodam, że patrząc na średnie z takich przedmiotów jak matematyka czy chemia brawa należą się też LO w Sobolewie, gdyby jeszcze podnieść poziom biologii, to LO na Długiej nie było by już najlepszą powiatową szkołą.