Pamięć o polskiej wsi - uroczytości w Wanatach

Opublikowano: 16 lipiec 2019, 10:43 Kategoria Aktualności

12 lipca przypada narodowe święto Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystości związane z tym dniem zorganizował w Wanatach Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Tuż przed godz. 17.00 przy pomniku pacyfikacji wsi Wanaty zaczęły gromadzić się poczty sztandarowe, mieszkańcy Wanat, Dąbrowy i okolicznych miejscowości oraz zaproszeni goście. O godzinie 17.00 po wprowadzeniu sztandarów pod pomnik uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn narodowy. Uroczystość rozpoczął Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Garwolinie Marek Chciałowski, który nawiązał do roli mieszkańców wsi w walce o wolność.

- Spotykamy się tu, aby oddać hołd mieszkańcom wsi za ich walkę o wolność, heroizm, niezłomną postawę bycia Polakiem w trudnym czasie, za trud i pot. To polska wieś w okresie zaborów nigdy nie wyrzekła się wiary swoich przodków, nie oddała ziemi. Tu, na ziemi maciejowickiej odbyła się ostania bitwa o suwerenność naszej Ojczyzny, na pamiątkę naczelnika Kościuszki mieszkańcy w 1861 czapkami usypali kopiec w Krępie. Zawsze najgorsza sytuacja była w czasie wojny, bo na wojnie najwięcej cierpią zwykli obywatele a wśród nich dużą grupę stanowią mieszkańcy wsi – mówił Marek Chciałowski.

Ks. prałat Edmund Szarek nawiązał do gehenny Polaków na kresach wschodnich, deportacji, przymusowych wysiedleń oraz walk prowadzonych przez Armię Krajową i Bataliony Chłopskie. W intencji mieszkańców wsi i miast, którzy ponieśli ogromne straty w czasie wojny została odmówiona modlitwa różańcowa.
W czasie uroczystości zostały wręczone medale Wolności i Demokracji im. Stanisława Mikołajczyka. Medalem zostali wyróżnieni: Jerzy Piesio, Zbigniew Węgrzynek oraz Śp. Ludwik Gołębiowski.
W uroczystościach uczestniczyła również Sylwia Szopa – zastępca wójta gminy Łaskarzew oraz prezes AK Obwód Gołąb Antoni Frąckiewicz, prof. Polskiej Akademii Nauk Marek Drozdowski. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty.

mat.pras./oprac. jd

fot. mat.pras.

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież