Jedna data – trzy święta

Opublikowano: 16 sierpień 2019, 09:37 Kategoria Aktualności
15 sierpniagarwolinwojsko

Święto Wojska Polskiego, 99. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz Święto Czynu Chłopskiego. Te uroczystości wczoraj obchodzono w Garwolinie.

- Polscy chłopi i robotnicy postanowili przeciwstawić się bolszewikom, kierujących do nich swą propagandę i postawić tamę głoszonej przez nich ideologii rewolucji światowej – mówił przed rozpoczęciem mszy świętej w kolegiacie prof. Zbigniew Gnat-Wieteska, wprowadzając uczestników w klimat wydarzeń sprzed 99 lat. Zaznaczał, że powstrzymanie ekspansji wojsk rosyjskich pod Radzyminem uważa się, za 18. co do ważności bitwę na świecie.

W homilii ks. Stanisław Szymuś podkreślał wyjątkową wymowę postaci Matki Boskiej w dziejach narodu polskiego. – W 1920 roku było jasne, że Cud nad Wisłą był wysłuchaniem modlitw narodu - mówił. - Przykład Maryi uczy szacunku i umiłowania do ojczyzny – dodał.

Po mszy świętej uczestnicy w uroczystym przemarszu przeszli pod pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Tu w swoim przemówieniu wicestarosta Iwona Kurowska podkreślała rolę silnej armii, która była kluczem do wygrania bitew w 1920 roku. – Te wydarzenia stały się pretekstem do ustanowienia Święta Wojska Polskiego, niezależnie od formacji. To święto wszystkich żołnierzy na przestrzeni wieków historii Polski. To oni z bronią w ręku ginęli oraz tworzyli etos polskiego żołnierza – podkreślała.

- Na świecie Cud nad Wisłą uznano z 18. bitwę. Dla nas, Polaków, była to jedna z pierwszych. Wczujmy się w sytuację tamtych lat. Bolszewicy wiedzieli kiedy uderzyć, w naród, który podnosił się z kolan po odzyskaniu niepodległości. Naród polski pokazał, że można dać odpór po raz kolejny bolszewikom – mówił z kolei poseł Grzegorz Woźniak.

We wczorajszych uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Garwolina, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń, instytucji publicznych, kombatanci i poczty sztandarowe. Byli wśród nich m.in. przewodniczący rady miasta Jarosław Jaskuła, zastępca burmistrza Garwolina Albert Baran, sekretarz miasta Cezary Tudek, burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz.

łk

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież