reklama

Most na Wiśle z rządowym dofinansowaniem

Opublikowano: 23 wrzesień 2019, 14:43 Kategoria Aktualności
mostmaciejowice
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Powstanie most na Wiśle łączący powiat garwoliński i kozienicki. Długość przeprawy wraz z drogami dojazdowymi będzie wynosić około 1,5 kilometra. Szacowny koszt inwestycji to 650 milionów złotych. Pozytywną opinię o dofinansowaniu budowy mostu przekazał minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Nowy most na Wiśle wraz z drogami dojazdowym powstanie pomiędzy Antoniówką Świerżowską a Świerżami Górnymi. Wniosek do programu Mosty dla Regionów złożył powiat Garwoliński w porozumieniu z powiatem Kozienickim przy udziale gminy Maciejowice i gminy Kozienice. Przeprawa powstanie w ciągu drogi powiatowej nr 1350W po stronie powiatu garwolińskiego i drogi powiatowej nr 1718W na terenie powiatu kozienickiego

Przeprawa, która połączy gminę Maciejowice z gminą Kozienice będzie magnesem na inwestycje w regionie, bo zwiększy przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw zlokalizowanych na tym obszarze ?podkreślił minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

reklama


Minister Jerzy Kwieciński dodał, że 70-kilometrowym odcinek między Dęblinem a Górą Kalwarią jest najdłuższym na obszarze całego regionu odcinkiem Wisły, gdzie nie ma mostu.
Szacowany koszt budowy mostu to 650 milionów złotych. Całkowity koszt przygotowania dokumentacji to ponad 29 milionów złotych, z czego ponad 23 miliony złotych zostanie sfinansowanych z programu Mosty dla Regionów.

Na chwilę obecną między miejscowością Świerże Górne a Antoniówka Świerżowska kursuje prom. Ten most jest potrzebny, aby inwestycje z regionu nie odpływały, tylko żeby w regionie był ich przypływ - dodał minister Kwieciński.

Inwestycja ma również ważne znaczenie, ponieważ w jej bliskim sąsiedztwie jest jeden z największych pracodawców w regionie - Elektrownia Kozienice wchodząca w skład grupy kapitałowej ENEA Wytwarzanie S.A.

W Polsce istnieje około 35 tys. różnego rodzaju przepraw mostowych. Jednak w ostatnich dekadach powstawały one głównie w ciągach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. Pomijane były potrzeby społeczności lokalnych i samorządów, które ? ze względu na wysoki koszt budowy mostów ? nie były w stanie samodzielnie finansować tego typu inwestycji.

Na realizację programu "Mosty dla Regionów" rząd przeznaczy 2,3 mld zł.

W programie samorządy mogły ubiegać się o dotację na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi. Dzięki otrzymaniu tego dofinansowania jednostki samorządu terytorialnego będą mogły starać się również o dofinansowanie do 80% kosztów budowy mostu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

gov.pl

fot. KSO


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama