Wiwat Niepodległa! Tak świętowaliśmy 101 lat wolności

Opublikowano: 12 listopad 2019, 22:29 Kategoria Aktualności
11 listopadaCSiK

Spektakl teatralny, wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek, rodzinny piknik oraz pływacka sztafeta „z wąsem”. Bo świętować można na różne sposoby. Jak co roku, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprosiło mieszkańców na radosne obchody Narodowego Święta Niepodległości. A mieszkańcy z tego zaproszenia skorzystali.

11 listopada w całej Polsce obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Także w Garwolinie radośnie świętowano odzyskaną wolność. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości na Skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się rodzinny piknik patriotyczny. Było ognisko i wojskowa grochówka, patriotyczne melodie, wystawy tematyczne prezentujące historię Polski i Garwolina z okresu odzyskania niepodległości, prezentacje przygotowane przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie I Pułku Strzelców Konnych oraz Oddziały Sfora Garwolin i Garda.

Seniorzy z garwolińskiego Klubu Seniora obdarowywali uczestników okolicznościowymi ciasteczkami i kotylionami, a Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie rozdało uczestnikom kartki pocztowe przygotowane przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w ramach akcji „Mamy Niepodległą”, zachęcając do przesłania życzeń rodzinie i znajomym z okazji naszego narodowego święta. Wśród tych kart znalazły się także kartki wydrukowane przez CSiK – najlepsze kartki pocztowe konkursu plastycznego „Wiwat Niepodległa”. Ogromną popularnością cieszyły się stoiska Urzędu Miasta Garwolina oraz Powiatowego Centrum Kultury w Promocji w Miętnem, gdzie między innymi można było wykonać sobie okolicznościowe, pamiątkowe zdjęcie.

101. rocznicę odzyskania niepodległości można było świętować od rana do późnego wieczora. Z kulturalnej oferty mogli skorzystać wszyscy – bez względu na wiek. O 12:30 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie wystąpił Teatr Wariacja ze spektaklem dla dzieci „O Ziuku Piłsudskim, czyli odzyskana wolność”, a o godzinie 17:00 Teatr Rękawiczka pokazał, po raz pierwszy na scenie CSiK, spektakl pt. „W pewnym miasteczku”.

Spotkanie pod tytułem „Tę piosenkę, tę jedyną” to była propozycja zarówno dla starszej, jak i młodszej publiczności, dla dzieci, rodziców i dziadków, dla grup przyjaciół – jednym słowem dla wszystkich tych, którym muzyka w sercu gra, szczególnie ta, która zapisała się na kartach naszej historii wielkimi literami. W sali konferencyjnej Centrum Sportu i Kultury, przy kawie i herbacie, można było włączyć się do wspólnego patriotycznego śpiewania. W roli muzycznych przewodników wystąpili Tadeusz Talarek i Julian Czaporowski.

Ci, którzy woleli świętować na sportowo mogli wziąć udział w niecodziennej pływackiej sztafecie. 10 listopada w Pływalni Miejskiej “Garwolanka” odbyła się sztafeta “1918. Płyniemy z wąsem”. Wspólnym wysiłkiem, zapałem, ale także dzięki wspólnej pasji udało się po raz kolejny zdobyć niepodległość przepływając symboliczne 1918 metrów. Tegoroczne hasło sportowej sztafety “Płyniemy z wąsem” nawiązywało do charakterystycznych wąsów Marszałka Józefa Piłsudskiego. 14 uczestników przepłynęło wskazany dystans w 38 minut i 28 sekund. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy gratulacyjne oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z i pod wąsem.

mat.pras.

fot. CSiK

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież