To są strzelcy z Garwolina! Dwójka ma mural

Opublikowano: 13 listopad 2019, 13:14 Kategoria Aktualności
mural

Jego namalowanie zajęło kilka tygodni. Ma powierzchnię ponad 140 m kw. Powstał w 100. rocznicę pojawienia się formacji na ziemiach polskich i upamiętnia 1. Pułk Strzelców Konnych stacjonujący w Garwolinie.

Wczoraj w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Garwolinie, która nosi imię I Pułku Strzelców Konnych, odbyła się uroczysta akademia i odsłonięcie muralu. Zebranych gości powitał dyrektor Adam Wyskwar, który podkreślał, że uroczystość to świętowanie dwóch ważnych rocznic – 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy pojawienia się I Pułku Strzelców Konnych na ziemiach polskich. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, instytucji publicznych oraz członkowie rodzin żołnierzy 1. Pułku Strzelców Konnych.

- Dziś odsłoniliśmy piękny dowód pamięci – mural. (…) Ta wspaniała praca będzie przypominać mieszkańcom Garwolina i wszystkim, którzy od strony Lublina do Garwolina wjeżdżają, że mamy czym się pochwalić, że w Garwolinie był Pułk Strzelców Konnych. On był centrum naszego życia społecznego i kulturalnego – podkreślała burmistrz Marzena Świeczak.

- Dla mnie, jako absolwenta tej szkoły, jest to chwila szczególna i wzruszająca. Kiedy byłem uczniem tej szkoły to miała ona jedynie numer, była popularną „Dwójką” – mówił starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki. – Bądźcie zawsze dumni z naszej ojczyzny, bądźcie dumni z naszej szkoły, nie pozwólcie nigdy sobie tej dumy odebrać. Wartości, którymi kierowali się żołnierze I Pułku Strzelców Konnych w służbie ojczyzny, niech staną się fundamentem waszego życia – podkreślał.

Malowidło powstało na południowej ścianie budynku szkoły o wymiarach 11x13 metrów. W sumie to powierzchnia ponad 140 m kw. Wykonane zostało przez Barbarę i Grzegorza Mikulskich.

Mural był częścią projektu „To są strzelcy z Garwolina – historia 1. Pułku Strzelców Konnych”, który uzyskał 80% dofinansowania z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej”. Wartość projektu to 22 500 zł. W ramach projektu Centrum Sportu i Kultury we współpracy z Miastem Garwolin, Stowarzyszeniem Kawaleryjskim im. 1. PSK i portalem Garwolin.org zorganizowało także warsztaty dla uczniów oraz otwarte dla wszystkich mieszkańców „Spotkanie z historią” w zabytkowym domu przy ulicy Senatorskiej.

1. Pułk Strzelców Konnych, stacjonujący w Garwolinie w latach 1923-1939, był jedną z najlepiej prezentujących się formacji w XX-leciu międzywojennym. W roku 2019 przypada 100. rocznica przekroczenia granic Polski przez formację, która została utworzona na terenie Francji.

jd

 

Komentarze  

+6 #1 Fioletowe konieobserwator 2019-11-13 20:54
Tylko w Grajdole fioletowe konie :)
Bo artysta miał wizje:)
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież