Zaduszki Ludowe w Mariańskim Porzeczu

Opublikowano: 14 listopad 2019, 12:05 Kategoria Aktualności

17 listopada w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu odbędzie się Dzień Pamięci o Batalionach Chłopskich i Ruchu Ludowym. W programie msza święta, złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Batalionów Chłopskich oraz spotkanie okolicznościowe.

- Listopad to miesiąc szczególny, miesiąc pamięci. Bardzo często myślami wracamy do naszych przodków, dziadków, rodziców, do czasu naszego dzieciństwa i bliskich, których nie ma wśród nas. Jak każdego roku spotykamy się w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu aby wspólnie modlić się za działaczy Ruchu Ludowego, Żołnierzy Batalionów Chłopskich, za naszą ojczyznę – informuje Zarząd Powiatowy PSL, organizator wydarzenia.

 

Ruch ludowy to pojęcie szerokie. To działacze i twórcy uniwersytetów ludowych, straży ogniowych, spółdzielni mleczarskich, kółek rolniczych czy kas pożyczkowo-oszczędnościowych, ale także partii ludowych. W każdym środowisku są takie osoby, wystarczy sięgnąć do rodzinnych zapisków, ustnych przekazów czy fachowej literatury. Bataliony chłopskie, żołnierze – rolnicy, którzy poszli bronić sąsiadów, własnego dobytku, przysłowiowego zagonu. To spora armia, w naszym powiecie liczyła ponad 5 tys. żołnierzy.

- Dziś chcemy też pomodlić się za tych, którzy w ostatnim czasie odeszli od nas. Wspomnieć ich sylwetki, dokonania, pracę – podkreślają organizatorzy.

17 listopada o godzinie 11:00 w Sanktuarium w Mariańskim Porzeczu zostanie odprawiona msza święta. Po niej zostaną złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ruch ludowy, a następnie w miejscowej szkole odbędzie się spotkanie okolicznościowe.

mat.pras./oprac.red.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież