reklama

Tak może wyglądać Skwer Solidarności

Opublikowano: 11 grudzień 2019, 09:26 Kategoria Aktualności
skwer solidarnościgarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Skwer Solidarności prawdziwym centrum miasta, przestrzenią, gdzie życie codzienne mieszkańców styka się z historią ? to możliwe! Na początku września urząd miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji skweru Solidarności. Dziś ogłoszono zwycięzcę.

Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu, pod względem architektonicznym, wizualnym, użytkowym i ekonomicznym. Spośród pięciu prac, które wpłynęły do urzędu, komisja konkursowa dokonała oceny i wybrała zwycięzcę.

Pierwsze miejsce przyznane zostało dla zespołu autorskiego (o numerze identyfikacyjnym 170009) w składzie: Adam Krzysztofiak, Szymon Wajda. Twórcy z Wrocławia dokonali wnikliwej analizy, również historycznej, skweru. Dostrzegli, że duże znaczenie dla analizowanej przestrzeni ma przede wszystkim bezpośrednie sąsiedztwo z terenem (dawniej placem) Kościoła Przemienienia Pańskiego jak i z samym obiektem kościoła, który stanowi tzw. landmark ? dominantę analizowanego obszaru. Z tego też względu główną ideą projektowanego obszaru było wprowadzenie reprezentacyjnego ciągu pieszego znajdującego się w osi widokowej kościoła. Jest to jedyna oś, która otwiera bezpośredni widok na kościół z ul. Kościuszki. Uznano, że zabieg ten podniesie rangę i charakter obszaru stanowiącego centrum miasta i nada mu reprezentacyjny charakter. Zaproponowano również podzielenie terenu na strefy: reprezentacyjny ciąg pieszy wzdłuż ul. Kościuszki, ciąg osi widokowej kościoła, centrum skweru z kawiarnią i fontanną.

reklama


Komisja doceniła nagrodzony projekt za ciekawy pomysł, wpisujący się w otoczenie i miejsce. Autorzy zaproponowali czytelną funkcję skweru: dobre połączenie funkcji komunikacyjnej z rekreacyjną i reprezentacyjną a także dostosowali kolorystykę skweru nawiązującą do kolorystyki znajdującej się w sąsiedztwie kolegiaty. Zgodnie z zasadami konkursu laureat pierwszego miejsca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 7 000 zł brutto

Drugą nagrodę w wysokości 3 000 zł brutto przyznano pracy o numerze identyfikacyjnym 138247 wykonanej przez zespół w składzie Michał Starzyk, Izabela Matuszkowicz z Rudy Śląskiej.

garwolin.pl, opr. red.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama