W gminie Borowie znikną kolonie? Są konsultacje

Opublikowano: 14 luty 2020, 14:03 Kategoria Aktualności
Borowie

Samorząd Gminy Borowie w przyszłym tygodniu przeprowadzi spotkania konsultacyjne w sprawie zmiany rodzaju 5 miejscowości. Chodzi o miejscowości, które w tej chwili funkcjonują jako kolonie. O tym, czy zostaną częścią wsi zdecudyją mieszkańcy.

Konsultacje społeczne, które ruszą w poniedziałek 17 lutego i potrwają do końca miesiąca są związane z przygotowywaniem przez Gminę Borowie wniosków dotyczących zmiany rodzaju miejscowości, tych które w tym momencie mają status "kolonii" na rodzaj "wieś". Chodzi o miejscowości Borowie-Kolonia, Głosków-Kolonia, Chrominek, Gózd-Kolonia i Podlaliny. Zmiana rodzaju miejscowości de facto będzie oznaczała połączenie tych miejscowości z już istniejącymi, czyli Borowiem, Głoskowem, Chrominem, Lalinami i Gózdem.

 

Zgodnie z ustawą o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych z 2003 roku kolonia to jednostka osadnicza powstała w wyniku ekspansji miejscowości na terenach oddalonych od wcześniej istniejącej zabudowy. Natomiast zgodnie z rozporządzeniem ministra administracji i cyfryzacji z 2012 roku w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów kolonia może być zaliczana do rodzaju miejscowości. Rozwój miejscowości, powstawanie kolejnych budynków mieszkalnych, usługowych prowadzi w wielu przypadkach do zatarcia granic pomiedzy nimi.

W przyszłym tygodniu odbędą się spotkania z mieszkańcami Borowia i Borowia-Kolonii, Głoskowa i Głoskowa-Kolonii, Chromina i Chrominka, Gózda i Gózda-Kolonii oraz Laliny i Podlaliny, podczas których zdecydują oni o zamianach bądź je odrzucą. Osobami uprawnionymi do udziału w konsultacjach społecznych są pełnoletni mieszkańcy wszystkich wymienionych miejscowości, posiadający czynne prawo wyborcze.

Konsultacje będą polegały na głosowaniu. Mieszkańcy będą mogli wyrazić opinię poprzez oddanie głosu popierającego, przeciwnego lub wstrzymującego.
Zmiana rodzaju miejscowości zostanie przyjęta, jeśli opowie się za nią większość uprawnionych mieszkańców.

jd

fot. Google Street View

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także