OSP Wola Miastkowska z medalem

Opublikowano: 07 maj 2015, 09:45 Kategoria Aktualności
Miastków KościelnyOSPstrażdzień strażaka

Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Miastkowskiej obchodzi w tym roku 90. rocznicę swojego powstania. Jubileuszowa uroczystość połączona z obchodami Dnia Strażaka odbyła się 3 maja. To był wyjątkowy dzień dla całej jednostki. W uznaniu zasług, marszałek województwa mazowieckiego uhonorował jednostkę pamiątkowym medalem „Pro Mazovia”, a zasłużeni strażacy odznaczeni zostali resortowymi medalami.

Jednostka OSP w Woli Miastkowskiej powstała w 1925 roku. Jej założycielami byli Jan Bąk-naczelnik, Jan Kuśmierczyk-prezes i Franciszek Salomończyk-gospodarz. W 1926 roku jednostka otrzymała sikawkę ręczną, beczkowóz, toporki, bosaki i hełmy. – W 1952 r. wzbogaciła się w motopompę M200 i pobudowany został garaż o 2 boksach, a w 1959 dom ludowy spełniający jednocześnie funkcję remizy strażackiej. W latach 60. Ubiegłego wieku nastąpił dość dotkliwy kryzys w naszej jednostce. Trudnym doświadczeniem był w naszej wsi pożar w 1971 roku, w wyniku którego spłonęło ok. 50 budynków - mówił druh Karol Odziemczyk.

 

Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, udało się odbudować straż. Od lat 80. jednostka OSP w Woli Miastkowskiej notuje systematyczny rozwój. Powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która z czasem odniosła sukcesy podczas zawodów, nie tylko powiatowych. Przybywało też sprzętu w strażnicy. Obecnie jednostka liczy 31 członków czynnych oraz 36 honorowych. Jest dobrze przygotowana do działań operacyjnych, czego dowodem jest włączenie jej do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.

 

Medal za zasługi i Pro Mazovia dla jednostki

Najbardziej zasłużeni strażacy otrzymali dyplomy uznania przyznane przez marszałka województwa. Otrzymali je: Karol Kuśmierczyk, Kazimierz Pazura, Seweryn Dębowski, Kamil Bogusz, Karol Odziemczyk, Łukasz Piskorz, Grzegorz Piskorz, Stanisław Paduch, Robert Dębowski, Marcin Dębowski, Grzegorz Paryszek. Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” wręczono: Sewerynowi Dębowskiemu, Edmundowi Wołoszce, Sylwestrowi Odziemczykowi. Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymał Stanisław Paduch, a brązowy wręczono Marcinowi Dębowskiemu, Piotrowi Paryskowi, Mariuszowi Paryszkowi.  16 druhów otrzymało odznaki „Strażak Wzorowy”, a 25 otrzymało odznaki za wysługę lat.

Za swoją długoletnią działalność jednostka OSP w Woli Miastkowskiej uhonorowana została przez marszałka województwa mazowieckiego medalem „Pro Mazovia”, który wręczył podczas niedzielnych uroczystości Dariusz Napiórkowski - dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach.

– Przez te 90 lat z godnością nosiliście mundur strażacki, walczyliście ze skutkami pożarów, klęsk żywiołowych , wypadków komunikacyjnych, jak też pomagaliście lokalnej społeczności w różnego rodzaju problemach. Wasza działalność, to także działalność społeczna, działalność kulturalna. Dzięki wam w waszej miejscowości tętni życie. Za to wam wszystkim, w dniu waszego święta serdecznie dziękujemy - powiedział dyrektor.

- Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Miastkowskiej była zawsze prężną organizacją, zaangażowaną w niesienie pomocy nie tylko w sytuacji klęski pożaru czy też powodzi, ale również huraganu oraz coraz częściej pomocy ofiarom wypadków samochodowych. Przez 90 lat zmieniały się czasy, rzeczywistość przynosiła nowe wymogi i oczekiwania, przychodziły nowe pokolenia, ale działalność OSP trwa nieprzerwanie - mówił Jerzy Jaroń, wójt gminy Miastków Kościelny i prezes ZOGm ZOSP RP.

Mszę św. polową celebrował proboszcz parafii Miastków Kościelny ks. kan. Adam Turemka, a o oprawę muzyczną nabożeństwa i uroczystości zadbała szkolna orkiestra dęta z miastkowskiego gimnazjum. Strażacki jubileusz zakończyła defilada pododdziałów. Życzenia strażakom złożyli parlamentarzyści Stanisława Prządka, Krzysztof Borkowski i Grzegorz Woźniak, radni sejmiku mazowieckiego Marian Piłka i Krzysztof Żochowski, wiceprezes ZOW ZOSP RP Stefan Todorski, komendant powiatowy PSP st. bryg. Dariusz Sadkowski, prezes ZOP ZOSP RP w Garwolinie Stefan Gora, starosta Marek Chciałowski i radny powiatowy Adam Zboina. Wśród gości była m. in. Maria Całka, kierownik ARiMR w Garwolinie i wielu innych.

miastkowkoscielny.pl/oprac. jd

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież