reklama
reklama

To nie była przegrana bitwa

Opublikowano: 03 październik 2011, 11:07 Kategoria Aktualności
maciejowicekościuszko
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

- Powstanie padło, ale czyn kościuszkowski pokazał, że można skutecznie walczyć, kształtować naród nowoczesny, który ma siłę, by niepodległość odzyskać ? mówił Czesław Mroczek, wiceminister Obrony Narodowej podczas obchodów 217. rocznicy Bitwy Maciejowickiej.

Jak co roku obchodom kościuszkowskim towarzyszył rajd. Kilkuset młodych ludzi ze szkół powiatu garwolińskiego i nie tylko przeszło trasami wojsk polskich i rosyjskich. Głównym punktem święta kolejnej rocznicy bitwy z 1794 roku był apel poległych w piątkowy wieczór.

- Słowa naszych dokonań, postaw i czynów tworzą historię naszej gminy. Każda wspólnota szlachetna i mądra nie wyrzeka się przeszłości, lecz wychowuje na niej kolejne pokolenia wierząc, że z należytym oddaniem tworzona będzie potęga duchowa i materialna ? mówił wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński pod pomnikiem na cześć Tadeusza Kościuszki.

reklama


- Historia Maciejowic ściśle wplata się w historię narodu. Za udział w powstaniach narodowo-wyzwoleńczych car odebrał nam prawa miejskie. My, maciejowiczanie wiemy, że wolności nie darowuje nikt. Trzeba o nią walczyć własnymi rękoma z przekonaniem, że do tej wolności mamy prawo. Dzisiaj nie trzeba walki tylko pojednania i wychowania dzieci w duchu patriotyzmu i poszanowania tradycji ? dodał, apelując o pamięć bohaterów bitwy.

Polskie wojska na czele z Tadeuszem Kościuszko przegrały starcie z Rosjanami dowodzonymi przez Iwana Ferensa. - To wydarzenie pod Maciejowicami sprzed 217 lat w istotny sposób kształtuje naszą tożsamość. Tu rodziło się przekonanie o tym, że o wolność trzeba walczyć. Powstanie padło, ale czyn kościuszkowski pokazał, że można skutecznie walczyć, kształtować naród nowoczesny, który ma siłę, by niepodległość odzyskać ? zaznaczał Czesław Mroczek, wiceminister Obrony Narodowej.

Pamięć walczących pod Maciejowicami uczczono odczytaniem apelu poległych oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem. Na nadwiślańskim rynku zjawiło się wielu gości m.in. parlamentarzyści ? Stanisława Prządka, Bogusław Kowalski, minister rolnictwa Marek Sawicki, Ewa Orzełowska z zarządu województwa mazowieckiego, Wasilij Czernik - radca ministra ambasady Białorusi w Warszawie, Henryk Cichecki - prezes Polskiego Radia, Ryszard Smolarek ? prezes powiatowych struktur PSL.

Nie zabrakło także Marka Chciałowskiego - starosty powiatu, wicestarosty Stefana Gory, Jerzego Piesio ? sekretarza starostwa, mł. insp. Marka Świszcza ? komendanta powiatowego policji, bryg. Dariusza Sadkowskiego ? komendanta powiatowego PSP, mjr Sławomira Kucharskiego ? zastępcę komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień. Kwiaty złożyli także: Lidia Sopel-Sereja ? burmistrz Łaskarzewa, Małgorzata Seremak ? przewodnicząca rady miasta w Łaskarzewie, Marian Janisiewicz ? wójt gminy Łaskarzew, Hanna Cichecka ? przewodnicząca rady gminy w Łaskarzewie, Andrzej Koszutski ? wójt gminy Sobolew, Maciej Łoskot ? przewodniczący rady gminy w Maciejowicach, radni powiatowi: Janusz Zaczek, Bogusław Godula, Grzegorz Woźniak.

W piątek do Maciejowic przyjechali adepci z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkoleniowego z Dęblina i 1. Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej. Uroczystości akompaniowała Wojskowa Asysta Honorowa Garnizonu Dęblin, która wystąpiła z koncertem podobnie jak zespół Bayer Full. Obchody kościuszkowskie odbyły się pod honorowym patronatem Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Wyniki rajdu. Współzawodnictwo:

1. ZSP im.Bohaterów Westerplatte, ul. Kościuszki 63, Garwolin

2. 122 Drużyna Harcerska z ZS nr 1 w Łaskarzewie

3.  Publiczne Gimnazjum nr 2 w Kobyłce

Konkurs wiedzy o Kościuszce:

Szkoła Podstawowa

1. Dawid Tobiasz, PSP Maciejowice

2. Marek Gromadzki, PSP nr 1 Łaskarzew

3. Natalia Zalska, PSP Maciejowice

Szkoła ponadgimnzjalna, gimnazjum:

1. Paulina Rączka, PG Maciejowice

2. Kamila Wiącek, PG Maciejowice

3. Mateusz Przygoda, LO im. Piłsudskiego w Garwolinie

łk

 

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Rajd kościuszkowski wygrała grupa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie. Dalsze wyniki oraz rezultaty konkursu wiedzy o Tadeuszu Kościuszce podamy wkrótce.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama