reklama

W Borowiu odsłonięto Pomnik Niepodległości

Opublikowano: 13 listopad 2017, 07:19 Kategoria Aktualności
borowie11 listopadapomnik
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W trakcie obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Borowiu odsłonięto i poświęcono Pomnik Niepodległości.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w borowieckim kościele. Eucharystię sprawował ks. Kamil Stańczuk, a homilię wygłosił proboszcz ks. Dariusz Parafiniuk.

- Przybył nam długo oczekiwany i od wielu lat zapowiadany Pomnik Niepodległości, który jakże pięknie wkomponował się w to miejsce i razem z figurą Pana Jezusa stanowią całość, i mam nadzieję , że po wsze czasy będziemy my i następne pokolenia w tym miejscu spotykać się, aby dziękować zarówno Panu Bogu, jak i tym którzy z narażeniem życia walczyli, przelewali krew i oddawali życie za wolną i niepodległą Polskę ? mówił przy skwerku w centrum Borowia wójt gminy Wiesław Gąska.

reklama


- Róbmy wszystko, aby dzień 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież symboliczna data ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Manifestujmy swój patriotyzm. To święto łączy wszystkich Polaków: mieszkańców Rzeczypospolitej, ale i tych żyjących poza jej granicami ? podkreślał w przemówieniu włodarz.

Głównym elementem pomnik jest olbrzymi kamień, wydobyty z ziemi i przekazany samorządowi przez nieżyjącego już sołtysa wsi Gózd Leszka Kalinowskiej. Z inicjatywy wójta i rady gminy podjęto prace zmierzające do wykonania pomnika. Tablicę pamiątkową, z napisem ?Bo wciąż na jawie widzę, i co noc mi się śni, że Ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi?, wykonał artysta plastyk Jerzy Jarząbek z Garwolina. Obelisk poświęcony jest poległym i pomordowanym bohaterom walk o wolną i niepodległą Polskę. Nad tablicą umieszczony jest odlew postaci Józefa Piłsudskiego, a obok krzyż.

Patriotyczne obchody miały swoją dalszą część w postaci koncertu Gminnej Orkiestry Dętej z oraz młodzieży miejscowego zespołu oświatowego. W zabytkowej kaplicy można było obejrzeć wystawę na temat bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W uroczystościach wzięli udział m.in.  poseł Grzegorz Woźniak, zastępca dyrektora Departamentu Oddziału Mazowieckiego KRUS Michał Jaworski, przewodnicząca rady gminy Alicja Szaniawska, radni, delegacje miejscowych zakładów, zespołów ludowych, jednostek OSP, a także licznie zgromadzona młodzież i mieszkańcy.

mat. pras./opr. łk

fot. facebook.com


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama