reklama
reklama
reklama

Zmarła Bogumiła Szeląg

Opublikowano: 14 marzec 2018, 19:03 Kategoria Aktualności
spdbogumiła szeląg
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

14 marca w wieku 80 lat zmarła Bogumiła Szeląg ? zaangażowana w obronę krzyża w Miętnem i pomoc dzieciom. Od początku jego istnienia była prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Garwolinie.

Bogumiła Szeląg urodziła się 3 marca 1938 roku w Lublinie. Była dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem. Tak zapisała się w historii szkoły: ?Na początku dekady lat 70. przyszłość szkoły ponownie stanęła pod znakiem zapytania. W ramach przeprowadzanej reformy oświaty, likwidowano małe placówki oświatowe. Tylko dzięki operatywności dyrektor pani inż. Bogumile Szeląg oraz zaangażowaniu nauczycieli i pracowników udało się odwrócić niekorzystne decyzje. Życzliwe wsparcie oraz zainteresowanie premiera Piotra Jaroszewicza skłoniło władze do zlokalizowania w Miętnem regionalnego centrum oświaty rolniczej. W tym celu zaprojektowano wzorcowy kompleks dla szkolenia praktycznego oraz dla dydaktyki i rekreacji. Pierwsze obiekty oddano do użytku we wrześniu 1977r.? ? czytamy na stronie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem.

W latach 80. była zaangażowana w obronę krzyża w Miętnem. Jej nazwisko widnieje w katalogu osób ?rozpracowywanych? Instytutu Pamięci Narodowej. W opisie materiałów można przeczytać: ?Materiały operacyjne Teczka zawiera pracę magisterską ?Konflikt na tle krzyży w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem k. Garwolina? napisaną na ASW w Legionowie w 1986 roku. W materiałach pracy występuje osoba Bogumiły Szeląg, nauczycielki ZSR w Miętnem, przechodzącej w materiałach SOS krypt. ?Apel? prowadzonej przez RUSW Garwolin w związku z konfliktem wokół zdjęcia krzyży w szkole w latach 1983-1984. B. Szeląg jest charakteryzowana jako jedna z ?głównych inspiratorek buntu młodzieży? i członek ?byłej Solidarności?, popierająca przywrócenie krzyży w szkole. Dawała temu wyraz w styczniu 1984 występując w obronie prawa młodzieży do zawieszenia krzyży, podczas Rad Pedagogicznych, gdzie również skrytykowała postawę dyrektora szkoły. Podobną ?krytyczną postawę wobec dyrekcji szkoły i władz PRL?, prezentowała podczas spotkań z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Materiały SOS krypt. ?Apel? zniszczono w 1990.

reklama


W 2009 roku podczas wizyty w powiecie garwolińskim prezydent Lech Kaczyński odznaczył Bogumiłę Szeląg Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. "Jako nauczycielka w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem udzielała moralnego wsparcia uczniom prowadzącym w Zespole wiosną 1984 r. walkę w obronie Krzyża, zdjętego podstępnie ze ścian pomieszczeń lekcyjnych. Walka o powrót Krzyża trwała pięć miesięcy i zakończyła się porozumieniem przywracającym symbol Krzyża do szkoły. Po tych wydarzeniach Pani Bogumiła Szeląg została przeniesiona do pracy poza Szkołę Rolniczą w Miętnem, powracając do niej raz jeszcze w latach 1989-2004" - informuje strona internetowa Prezydenta RP.

W lutym 1997 roku powstało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom. Powołała je do życia 30-osobowa grupa ludzi, wśród których byli nauczyciele, pedagodzy szkolni, dyrektorzy szkół pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i kuratorzy Sądu Rodzinnego. Bogumiła Szeląg była przewodniczącą stowarzyszenia niezmiennie od początku jego istnienia.

- Z myślą o szczęśliwym dzieciństwie i dobrym jego wspominaniu powstało w Garwolinie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom. Byliśmy wiedzeni potrzebą serca i troską o dzieci, które z niezawinionych przez siebie przyczyn napotykają na trudności najbardziej widoczne w środowisku szkolny ? wspominała Bogumiła Szeląg podczas uroczystości 15-lecia powstania SPD.  - Pomoc ludzka będzie zawsze potrzebna ? podkreślała.

jd

fot. arch.


Komentarze  

+3 #3 filmbedocki 2018-03-15 09:27
proponuję zobaczyć inny film bo na tym p. Bogumiła przez skromność nie mówi o sobie natomiast pan dr. Marek Drozdowski przypomniał Jej zasługi.
https://www.youtube.com/watch?v=G52WIVXCmwg
Cytować
+9 #2 PożegnanieBożena 2018-03-14 20:14
Szlachetny człowiek. Niech spoczywa w pokoju.
Cytować
+12 #1 grazynamaria21@gmail.comgrazyna 2018-03-14 19:20
Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci.
Niech odpoczywa w Pokoju wiecznym.Amen.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama