reklama

Gmina Garwolin świętowała 11 listopada

Opublikowano: 10 listopad 2015, 08:31 Kategoria Aktualności
gmina GarwolinGCAKOd Czapy11 listopada
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Msza święta w intencji ojczyzny, koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich oraz gra terenowa. Tak gmina Garwolin obchodziła w tym roku Narodowe Święto Niepodległości. Nieco wcześniej, bo 8 listopada.

Uroczystości patriotyczne związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godzinie 11:00 mszą świętą w intencji ojczyzny w parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach. Samorząd reprezentowała zastępca wójta gminy Garwolin Karolina Kasprzak.

Po mszy świętej Teatr Muzyczny ?Od Czapy? wystąpił z koncertem pt. "Będziem szli w wolną Polskę". ? To cytat z Józefa ?Ziutka? Szczepańskiego, naszego nieoficjalnego patrona, który oddaje tę radość i entuzjazm. Zaśpiewamy to, co poruszało żołnierzy w różnych epokach ? mówiła Anna Żochowska, prezes Fundacji ?Sztafeta?. Podczas koncertu można było usłyszeć, a nawet wspólnie zaśpiewać, między innymi ?Pieśń Konfederatów Barskich?, ?Piechotę?, ?Przybyli ułani pod okienko?, ?Wojenko, wojenko? czy ?Modlitwę obozową?.

reklama


O 13:30 rozpoczęła się niepodległościowa gra terenowa, w której wzięło udział 6 grup 10-osobowych. Grupy nadały sobie nazwy: Biały orzeł 1, Wspólny dom, Biały orzeł 2, Sanitariuszki, Władca pierścienia, Kawka.

Drużyny został wcielone do Wydziału Informacyjnego Sztabu Generalnego. "Jako żołnierze polskiego wywiadu macie wykonać kolejno powierzone Wam zadania. W każdym z punktów Wasz oddział zostanie oceniony. Zdobycie sześciu wskazówek doprowadzi Was do miejsca, w którym ukryta została informacja o punkcie koncentracji wrogich wojsk. Musicie dotrzeć w to miejsce, które jest jednocześnie metą? - tak brzmiał pierwszy komunikat. Z otrzymanymi mapami zawodnicy rozpoczęli grę, podczas której musieli między innymi rozbroić jednego z niemieckich żołnierzy, powalczyć na szable z bolszewickim Kozakiem i odnaleźć ukryty zaszyfrowany meldunek.

W każdym punkcie grupa otrzymywała część zaszyfrowanej wiadomości. Po zebraniu wszystkich, niełatwym zadaniem było je rozszyfrować. Wygrała grupa Biały orzeł 1, kolejną była grupa Wspólny dom. Podczas ogniska rozdane zostały dla wszystkich nagrody, ufundowane przez Gminę Garwolin, GCAK, LGD Forum PG.

jd/mat.pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama