reklama

Dwójka pionierem zagranicznych praktyk zawodowych

Opublikowano: 08 grudzień 2016, 07:05 Kategoria Aktualności
zsp 2 garwolinpraktykiniemcy
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

44 uczniów Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie od 2013 roku skorzystało z zagranicznych praktyk zawodowych. Dwójka jest pierwszą szkołą w powiecie garwolińskim, która realizuje projekt praktyk dla uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej.

Podsumowanie dotychczasowych efektów projektów oraz przedstawienie planów na przyszłość odbyło się wczoraj. Termin nie był wybrany przypadkowo. - W całej Unii Europejskiej jest 500 szkół, w których od 5 do 9 grudnia trwa Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. W Polsce takich placówek jest 50, w tym nasza szkoła ? wyjaśniała dyrektor Ewa Flaga.

- Nasza szkoła, od czterech lat, uczestniczy w różnych formach wymiany zagranicznej. Byliśmy pierwszą szkołą w powiecie garwolińskim, która w ramach kształcenia zawodowego, zaczęła stosować takie rozwiązania ? dodała.

reklama


Zaczęło się jesienią 2013 roku, kiedy pierwszych czterech uczniów technikum budowlanego oraz żywienia i usług gastronomicznych wyjechało do Niemiec. Kolejna grupa za zachodnią granicą miesięczne praktyki odbyła w lipcu 2014 roku . Z początkiem kolejnego roku szkolnego Dwójka weszła w projekt Erasmus+. Przez dwa lata w niemieckich hotelach i restauracjach oraz na tamtejszych budowach doświadczenie zawodowe zebrało 35 uczniów. Żaden z nich nie musiał martwić się o transport do i z Niemiec, wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie czy nawet kieszonkowe. Fundusze na te cele pokrywane były w ramach środków projektu.

W efekcie młodzież z Garwolina zyskała nie tylko bezcenne doświadczenie zawodowe. ? Uczniowie stali się bardziej pewni siebie, lepiej poznali swoje mocne i słabe strony. Potrafią adoptować się i odnajdywać w różnych sytuacjach. Nauczyli się współpracować z osobami z innych środowisk i kultur ? wymieniał koordynator projektu Adam Wyskwar, wicedyrektor szkoły. Jak dodawał kilku uczniów, po odbyciu praktyk, skorzystało z propozycji stałej pracy w Niemczech.

Wczoraj wrażeniami z praktyk dzielili się uczniowie. Łukasz Makulec do Niemiec wyjeżdżał dwukrotnie. ? Barierę językową, która jest na początku, łatwo przełamać. Ludzie są tam bardzo uprzejmi ? mówił absolwent szkoły.

Na tym nie koniec zagranicznych praktyk w ZSP nr 2. W tym roku szkolnym placówka przystąpiła do kolejnego unijnego projektu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W jego ramach do Niemiec wyjadą trzy grup młodzieży. W sumie to 46 uczniów technikum budowlanego, żywienia oraz, po raz pierwszy, zasadniczej szkoły zawodowej.

We wczorajszym wydarzeniu uczestniczyli m.in. wiceprzewodniczący rady powiatu Marcin Kobus, dyrektor wydziału edukacji starostwa Jerzy Duchna oraz uczniowie Zespoły Szkół nr 1 w Garwolinie.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama