reklama

Kiedy wybory samorządowe 2018?

Opublikowano: 31 styczeń 2018, 14:32 Kategoria Aktualności
wybory 2018
Ten artykuł przeczytasz w 1 min.

21, 28 października lub 4 listopada ? to trzy możliwe daty tegorocznych wyborów samorządowych. Poinformowała o tym wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza. Wszystko za sprawą nowelizacji prawa.

Kadencja władz samorządowych wybranych w 2014 roku upływa 16 listopada 2018 roku. Zgodnie z przepisami Prezes Rady Ministrów zarządza wybory nie wcześniej niż na 4 miesiące przed upływem kadencji, ale też nie później niż na 3 miesiące przed jej zakończeniem. Wybory zostaną więc ogłoszone pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia.

Kiedy pójdziemy do urn, by wybrać nowych radnych, wójtów i burmistrzów? Do tej pory możliwa data była tylko jedna ? ostatni wolny dzień poprzedzający koniec kadencji rad. W tym roku byłby to 11 listopada. Już w maju Państwowa Komisja Wyborcza zajęła stanowisko, że wybory nie powinny się odbywać tego samego dnia co obchody Narodowego Święta Niepodległości. Żeby było to możliwe potrzebna była zmiana kodeksu wyborczego. Dzisiaj weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, zgodnie z którą wybory muszą się odbyć w dzień wolny od pracy. Maksymalnie na miesiąc,  minimalnie na tydzień przed upływem kadencji. W grę wchodzą trzy niedziele ? 21 i 28 października lub 4 listopada.

reklama


jdDodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama