reklama

Z Dwójką w Anglii

Opublikowano: 05 lipiec 2013, 07:59 Kategoria Edukacja
dwójkazsp 2anglia
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W II semestrze roku szkolnego 2012/2013 r. ponad 40 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 CKP im. T. Kościuszki wzięło udział w fazie testowania projektu ?Trening kompetencji ekonomicznych, finansowych i obywatelskich?, który ma na celu modernizację oferty kształcenia zawodowego w powiązaniu z potrzebami regionalnego rynku pracy.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż w fazie tej oprócz naszej szkoły (jedynej w powiecie ) uczestniczyły m.in. szkoły z Ciechanowa, Kozienic, Mińska Mazowieckiego, Ostrołęki, Radomia i innych miejscowości.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz angielskiego City of Sunderland College, a jego realizacja obejmuje lata 2012-2014 . Z uwagi na kompleksowość wsparcia oraz metodologię prowadzenia zajęć, projekt prezentuje innowacyjne podejście łączące kształcenie zawodowe z potrzebami rynku pracy. Jednym z głównych elementów wypracowanego produktu jest połączenie edukacji finansowej, ekonomicznej, obywatelskiej oraz współpracy z pracodawcami w ramach aktywnych form zajęć, warsztatów i  zewnętrznych wizyt. Zastosowane w projekcie formy wsparcia są szersze niż w typowych programach edukacyjnych. Produktem finalnym projektu ma być  moduł treningowy dotyczący kompetencji finansowych/ekonomicznych oraz obywatelskich dostosowany do specyfiki uczniów szkół kształcenia zawodowego i potrzeb regionalnego rynku pracy. Realizacja projektu w fazie testowania składała się z następujących części:

reklama


programu doskonalenia zawodowego nauczycieli, w ramach którego nauczyciele, wdrażający na terenie szkoły scenariusze lekcji i animujący realizację podróży po lokalnym rynku pracy, zostali przygotowani do realizacji zadań,

realizacji przez mgr Krystynę Michalik i mgr Mariusza Dudzińskiego 10 scenariuszy zajęć lekcyjnych w ramach ?Treningu Kompetencji Ekonomicznych i Obywatelskich? w klasach: II Kucharz/Sprzedawca oraz I Technik Elektryk,

realizacji przez uczniów, pod opieką w/w nauczycieli, podróży po lokalnym rynku pracy. Uczniowie biorący udział w projekcie odwiedzili m.in. firmy: LECHPOL, LIDL, Waldi Meble oraz Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie.

Końcowym etapem realizacji projektu w fazie testowania była wizyta studyjna nauczycieli prowadzących zajęcia w dwóch szkołach w Wielkiej Brytanii tj.:  Sunderland College i South Tyneside College. W trakcie wizyty nauczyciele mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną w/w placówek oraz obejrzeć wyposażenie pracowni dydaktycznych. Ponadto uczestnicy wizyty zapoznali się z istniejącym w Wielkiej Brytanii systemem edukacji, a w szczególności z systemem kształcenia zawodowego.

Mariusz Dudziński

fot. K. Michalik, M. Dudziński


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama