Straż miejska wymaga reformy

Opublikowano: 15 listopad 2013, 19:57 Kategoria Aktualności
straż miejska

Taki wniosek nasuwa się po spotkaniu z mieszkańcami na temat funkcjonowania Straży Miejskiej w Garwolinie. Z możliwości publicznej rozmowy skorzystało niewielu.

W spotkaniu, zorganizowanym z inicjatywy radnych miejskich klubu Teraz Garwolin, skorzystało 30 osób, w tym „niefunkcyjnych” 10. Dwugodzinna wymiana zdań przebiegała spokojnie. Padały argumenty za i przeciw likwidacji straży miejskiej. Nie brakowało też wypośrodkowanych opinii.

Najbardziej aktywny w gronie zwolenników rozwiązania formacji był pan Robert, który w październiku złożył zawiadomienie do prokuratury o rzekomych nieprawidłowościach w garwolińskiej straży miejskiej. Część z zarzutów przytoczył dzisiaj. Była mowa o braku pouczenia w wezwaniach za przekroczenie prędkości. Zarzucał „zastraszanie” mieszkańców karami za niewskazanie sprawcy wykroczenia.

Będzie kolejny wniosek do prokuratury?

- Co robi Straż Miejska w Garwolinie? Boję się, że temat mandatów będzie przykry dla burmistrza za rok. Większość mieszkańców postrzega SM jako mandaty za złe parkowanie czy przekraczanie prędkości – mówił z kolei Tomasz Łuczak. – Skoro SM egzekwuje te przepisy wobec mieszkańców, to my jako mieszkańcy, mamy prawo żeby to egzekwowanie było w myśl prawa, a niestety nie jest – dodał.

Tomasz Łuczak mówił o próbie wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców, o czym ma poinformować prokuraturę. Przewidywał, że w 2014 roku posypią się pozwy za niesłusznie wystawione mandaty. Jak wyjaśniał, z kodeksu postępowania w sprawie wykroczeń, SM powinna stosować obowiązki w zakresie pouczeń dotyczących świadków/podejrzanych. Twierdził, że brak tego elementu jest równoznaczny z brakiem możliwości ukarania.

Fotoradar przelał czarę goryczy

Jego zdaniem SM stosuje niezgodne do obowiązujących przepisów druki. - Z mojego punktu widzenia te druki są wadliwe, pouczenia niepełne, a wyłudzone w ten sposób mandaty, nawet od osób które się przyznały, niestety, ale są niezgodnie z przepisami i będą prawdopodobnie podlegały zwrotowi – podsumował Tomasz Łuczak. W odpowiedzi strażnik Tomasz Majczyna zapewnił, że druki z których korzysta SM w Garwolinie są takie same lub identyczne jak te stosowane przez policję. Jednym słowem legalne.

Przybocznej straży burmistrza dostawało się przede wszystkim za zbytnią aktywność przy wykorzystywaniu fotoradaru. Jeden z mieszkańców mówił o sytuacji, w której radiowóz z urządzeniem blokował parking obok przedszkola w Koszarach. – Jedna z matek, nie mając gdzie zatrzymać samochodu, zaparkowała w połowie na ścieżce dla rowerów. Od razu dostała mandat – przytaczał fakt, podkreślając jednocześnie, że straż miejska jest potrzebna, ale wymaga reformy.

„Straż to nie gestapo”

O potrzebie zmian w funkcjonowaniu formacji mówił także Leszek Kozłowski. - Wstydzę się za SM w Garwolinie. Ktoś przyjeżdża do miasta, to trzeba go od razu złapać. Nie jestem za rozwiązaniem SM, ale nie powinna ona działać w takiej formie. Straż to nie gestapo. Do tego doszło, że w społeczeństwie, wśród bedoków, widzi się tylko te negatywne działania straży – przekonywał nauczyciel.

Strażacy i policjanci za SM

W obronie straży miejskiej stanęli komendanci innych służb działających na terenie miasta. - Uważam, że SM jest nieodzownym organem. Nie da się pewnych rzeczy zrobić bez SM – zaznaczał bryg. Dariusz Sadkowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie.

- Policja nie zastąpi SM. Jesteśmy szczęśliwi, że mamy taką służbę, która może odciążyć policję w drobnych sprawach – argumentował mł. insp. Klemens Serzysko, komendant powiatowy policji. - W ubiegłym roku na drogach powiatu zginęły 24 osoby. Gdyby nie SM, gdyby nie policja, byłoby ich pewnie z 70 – dodał, używając mocnego przykładu. O nieodzownej pomocy strażników miejskich mówili też urzędnicy magistratu. Przypomnieli m.in. pomoc w sytuacji zagrożenia powodziowego czy egzekwowaniu regulaminu utrzymania czystości.

„Nie łupimy, nie dorabiamy urzędu miasta”

Komendant straży miejskiej przez kilka minut wymieniał listę działań formacji, udowadniając zebranym, że to nie tylko ujawnianie wykroczeń drogowych. - Nie łupimy, nie dorabiamy urzędu miasta. Działania są związane z potrzebą – mówił Tadeusz Poczek. Przypomniał, że wpływy z fotoradaru mogą zostać przeznaczone jedynie na poprawę bezpieczeństwa w mieście. - Zdejmijmy znaki zakazu i będzie wszystko cacy – próbował zrozumieć argumentację przeciwników SM.

Stanowisko na temat straży przedstawili także reprezentanci spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.  - Jak najbardziej jest potrzebna SM, ale w tym wymiarze jest kompletnym nieporozumieniem. Dużo więcej dałaby dwuzmianowość, bo najwięcej złych rzeczy na osiedlach dzieje się rano i wieczorem – sugerował Leszek Łączyński.

„Chcemy zobaczyć strażnika na ulicy”

- Mamy negatywne stanowisko w tej sprawie, bo zajmujecie się głównie wlepianiem mandatów. Chcemy zobaczyć strażnika, który upomina mieszkańców. Z naszym rozmów wynika, że działalność SM nie odpowiada oczekiwaniom mieszkańców. Nacisk kładziony jest na wykroczenia drogowe, a zaniedbywane są sprawy oczyszczania miasta – mówiła Aneta Rendaszka.

Swoje trzy grosze do dyskusji wrzucił burmistrz. - SM nie jest od tego, żeby nabijać kabzę i łupić –  podkreślał. – My na mandaty się nie nastawiamy. Głównym celem jest przede wszystkim utrzymanie i wspieranie działań policji – dodał.

Łukasz Korycki

Komentarze  

+4 #26 SM - praca zza biurka!Tomek 2013-11-20 12:34
Brałem udział w tym spotkaniu.
Pracownicy urzędu przedstawili wykaz kilkudziesięciu zadań, jakie wykonuje SM na rzecz miasta i bez których UM nie jest w stanie ich zrealizować. Odczułem wrażenie, że praca całego UM opiera się na 3 funkcjonariusza ch SM!!!! Natomiast K-t SM stwierdził, że czas poświęcony na obsługę korespondencji związanej z mandatami za fotoradary zajmuje ponad połowę czasu ich pracy i wynika to z tego, że SM musi wykonać plan dochodów z tytułu wyegzekwowania mandatów karnych.
Czy w takim razie SM została powołana do wynajmowania fotoradaru i ścigania mieszkańców za przekroczenie prędkości, wystawiając mandaty często po ponad miesiącu od zdarzenia?? Czy nie lepiej aby piratów drogowych zatrzymywała Policja i karała ich na gorącym uczynku?
SM jest odpowiedzialna za porządek i bezpieczeństwo i w tym powinna się realizować - częste patrole i praca w terenie przyniesie większy pożytek i poparcie wśród mieszkańców, zamiast procedowanie zza biurka.
Cytować
+4 #25 straza bubu 2013-11-17 22:56
straz miejska wymaga likwidacji - oto głos społeczenstwa i taki nasuwa sie wniosek p. redaktorze
Cytować
+7 #24 czy by mogła?Kaja 2013-11-17 21:59
Bo powinna egzekwować od odpowiedzialnyc h za sprzątanie naszego miasta, ulic, chodników i placów aby przynajmniej na niedzielę i święta było wysprzątane. Przynajmniej w centrum. Zobacz jak jest brudno i pozarastane trawą przy Kościuszki, Nadwodna od Kościuszki w kierunku GOK, plac pomiędzy pawilonem a dawną Nową. Parkingów nikt nie sprząta. Zmotoryzowana miotła nie wystarczy. Czy naprawdę nikt tego nie widzi, nikt za to nie odpowiada? W PRLu brakowało papieru toaletowego a teraz brakuje mioteł? czy pomysłu kto ma to zrobić. Pole do popisu SM szerokie.
Cytować
+10 #23 Straz?#ora# 2013-11-17 21:01
Jaka to straz miejska to sa chłopcy radarowcy, oprócz łapania kierowców na radar i parkowanie nic innego nie robią
Cytować
+6 #22 żarcikegon 2013-11-17 20:56
W sławnym miescie Garwolinie którym powiat cały słynie działa grupa całkiem zgrana popularnie ,,straszą'' zwana. A co robi ? którz to wie, gdzie z radarem czai się ?Przy Kauflandzie? Przy przedszkolu ? Na lubelskiej? W szczerym polu? Gdzie radarze jesteś gdzie ? Kto to wie? Ach którz to wie.....Od dwudziestu lat ..z przerwami ale nadal są tu z nami.Straszne jakby ich nie było są porządku w miescie silą !!!Nie ma ten z pewnoscią racji kto chce ,,straszy'' likwidacji.
Cytować
+4 #21 ormoegon 2013-11-17 18:16
Dawniej milicja wysługiwała się ormowcami dzis strażą budżetowo miejską .
Cytować
-1 #20 johnegon 2013-11-17 17:22
Tu nie chodzi o to że stoją z radarem bo za to im nikt nie zrobi .Tu chodzi o to że w obecnej formie to bandyterka w bialych rękawiczkach .Udowodnie to że nie są biale .Zapewniam cię iż gdybyś dostał(a) zdjecie od szantażysty który za niepublikowanie żądal by zapłaty to predko by taka osoba biegła na policje lub do prokuratury.Bzd ura i tyle i dlatego dzięki takiemu myśleniu obecny rzad jeszcze nie stoji przed trybunalem.
Cytować
+8 #19 Kpiny...MieszkaniecGarwolina 2013-11-17 16:17
straż miejska w Garwolinie potrafi tylko wystawiać mandaty z radaru postawionego w nieoznakowanym samochodzie z ogłoszeniem sprzedam. Gdy menele w parku walili wódeczkę dzielni strażnicy szybko odwrócili sie na piecie i pospiesznie uciekli w ulicę Nadwodną. Świadek KPINY - KPINY -KPINY.
Cytować
+3 #18 no nareszcieJohn 2013-11-17 15:33
Tylko ten komentarz jest najbliższy obiektywizmu pozostałe niestety to zwykła jatka polityczna i prywatne wojny pokrzywdzonych przez straż miejską.

No nareszcie ktoś to zauważył, reformy- tak i to BARDZO duże. A biedni pokrzywdzeni przez SM nastepnym razem niech się nauczą jeździć przepisowo i parkować tam, gdzie można. Bo inaczej, to matka z wózkiem nie ma szans się przejść po chodniku. Niestety, nikt nie lubi płacić mandatów, ale nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim, tylko jeździmy za szybko. Chciałbym, by artykułów typu: zginął, bo został zabity przez brawurę i nadmierną prędkość było jak najmniej. Dlatego musimy się nauczyć przestrzegać przepisów
Cytować
+10 #17 ustawiaczRafal 2013-11-17 12:56
Czemu na spotkaniu nie było głównego ustawiacza fotoradaru , bał sie krytyki ?
Cytować
+6 #16 prywatna wojna Marp...egoTomi 2013-11-17 12:40
Cytuję konio:
Z Panem Leszkiem Kozłowskim (znamy się ale słowo pisane wymaga oficjalnej formy) mniej represji więcej pouczeń .Dodatkowo jak słychać ,należy wyciągnąć głosy z dyskusji i dostosować działanie SM do oczekiwań lokalnej społeczności.Na pewno w okolicach szkół tam gdzie przez pasy przechodzą małe dzieci elektroniczny pomiar prędkości jest wskazany natomiast niekoniecznie już "polowanie" w okolicach Kauflandu.Przychylam się jednak do zdania aby SM ZREFORMOWANĄ pozostawić.Kto umie czytać miedzy wierszami z wypowiedzi Pana Komendanta Serzysko może wywnioskować ,że Policja jednak czuje "ulgę" w związku z odciążeniem przez strażników i niekoniecznie tak jak to pisali na hurra zwolennicy rozwiązania SM ,będzie jeśli chodzi o sprawy porządkowe w stanie ich zastąpić.Pozdrawiam!!!!konio

Tylko ten komentarz jest najbliższy obiektywizmu pozostałe niestety to zwykła jatka polityczna i prywatne wojny pokrzywdzonych przez straż miejską.
Cytować
+6 #15 łamanie prawa o ruchu drogowymPiotr 2013-11-16 21:44
Ja też złożyłem zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez Straż Gminną ale w Trzebielinie sprawa jest w toku chodziło o art 231 par 1 kk używają fotoradaru stacjonarnego którego nie mają prawa używać, wysyłają formularze z niewyraźnym zdięciem bez pouczeń wręcz nakazując do przyznania się do kierowania samochodem lub wskazania sprawcy i kierują wnioski do sadu do czego nie maja prawa :)
Cytować
+4 #14 obludnicyx.. 2013-11-16 19:12
komendant to desant !!! bo i tak ma pokazną emeryture . ten ksiadz to do ekipy sprzatajacej niech zobaczy jak weglada praca.mandaty ze zdjeciem pojazdu bez kierowcy to do zwrotu!!.zamjot om pod dywan i bedzie jak jest ,do wyborow jonczak kilka mandatow zalatwjał sam nie placil i obstaje wstydz sie chłopie.
Cytować
+14 #13 Pełnione funkcjeRomeksa 2013-11-16 16:46
Moze by tak którys z dawnych kolegów z Milicji Obywatelskiej wymienił funkcje jaki pełnił pan Komendant S.M w MILICJI. Oraz "nasz" p.Pułkownik za czasów PRL
Rzucało by to światło , dlaczego tak traktują społeczeństwo miasta. może pozostałości maja z czasów PRL????????
Cytować
+13 #12 MikulskiMikulski 2013-11-16 12:45
Był kiedyś fajny strażnik, nijaki Pan Mikulski - on był spoko bo pouczał, a nie karał. Ciekawe dlaczego już nie pracuje. Hmm może właśnie z tego powodu...
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież