Prokuratura nie weźmie się za straż miejską. SdG czeka z decyzją

Opublikowano: 26 listopad 2013, 16:30 Kategoria Aktualności
straż miejskaprokuratura

Prokuratura Rejonowa w Garwolinie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie nieprawidłowości, do których miało dochodzić w garwolińskiej straży miejskiej. O tym, czy formacja zostanie rozwiązana zdecydują radni Stowarzyszenia dla Garwolina. Klamka jeszcze nie zapadła.

Jak informuje Prokurator Rejonowy w Garwolinie Barbara Sobotka, dzisiaj prokurator odmówił wszczęcia postępowania, bo nie doszukał się znamion czynu zabronionego w działaniu straży miejskiej. – Postanowienie jest nieprawomocne. Poszkodowanemu Robertowi R. przysługuje złożenie zażalenia w ciągu siedmiu dni od daty doręczenia – uzupełnia.

 

Przypomnijmy, że mieszkaniec gminy Garwolin zarzucał strażnikom łamanie prawa przy wykorzystywaniu fotoradaru. To właśnie ten wycinek działalności formacji wzbudza ostatnio wiele dyskusji. Decyzja o tym, czy straż miejska będzie od nowego roku zlikwidowana będzie należeć do radnych większościowego SdG.

- Nie rozmawiałem z żadnym z moich kolegów z SdG odnośnie ostatecznej decyzji, czy będziemy chcieli przeznaczyć środki na dalsze funkcjonowanie straży miejskiej w przyszłym roku. Decyzja jest to trudna i ważna, bo nikt nikogo nie chciałby pozbawiać pracy. Na pewno decyzję podejmiemy do końca roku, bo wtedy zatwierdzamy budżet miasta. Będziemy brali wszystkie za i przeciw, by ta straż działała być może w innej formule – mówi przewodniczący rady miasta Marek Janiec.

Jego zdaniem formacja nie wywiązuje się ze swoich podstawowych zadań. - Komisja rewizyjna w wyniku kontroli stwierdziła, że na 6000 zdarzeń SM w ubiegłym roku, 5700 jest związanych z ruchem drogowym. To jasno odzwierciedla, czym straż się zajmuje. Oczywiście prawo należy szanować, ale też SM była głównie powołana do tego, aby zajmować się porządkiem w mieście – zaznacza.

Łukasz Korycki

Komentarze  

+2 #11 Straż miejska GarwolinStraszek 2013-11-29 00:16
Straż miejska w Garwolinie
http://files.tinypic.pl/i/00474/kxpaejbn55xx.jpg
Cytować
+1 #10 mała pomyłka ...konio 2013-11-28 14:56
1,5 chodzi o 1,5% średniej krajowej to będzie najniższy mandat za przekroczenie od 1-10 km dozwolonej prędkości.Pozdr awiam!!!!konio
Cytować
+2 #9 Wszelka dyskusja jest już ....konio 2013-11-28 13:16
Praktycznie bezcelowa.Nasz miłościwie panujący Rząd wystraszony "dobrymi " sondażami" a właściwie reprezentująca go komisja sejmowa ,proceduje nową ustawę która ma wejść w życie w 2014 a mianowicie-usta wa zabroni gminom wykorzystywania urządzeń elektronicznych do pomiaru prędkości (radarów) przez SM i Straże Gminne(z konieczności zajmą się tym do czego zostały powołane).ITD będzie mogła tylko zajmować się dalszą kontrolą z wykorzystaniem radarów stacjonarnych.S traci natomiast możliwość mobilnego ich wykorzystywania czyli pomiaru kontroli prędkości w ruchu, ta funkcja będzie przysługiwała tylko i wyłącznie Policji.Wejdzie też nowy taryfikator mandatów uzależniony od zarobków popełniającego wykroczenie mandat będzie wynosił od 0,20 do 1,5 średniej krajowej.ITD będzie wystawiać tylko mandaty gotówkowe za przekroczenie prędkości ,nie będzie już za "zdjęcie" punktów.Takie są propozycje na dziś na 90%.Warto zapytać posłów zarówno lubiącego konkrety Pana posła Woźniaka jak i drogą Panią Stanisławę ,bo to żywotna i KONKRETNA rzecz dotycząca nas OBYWATELI .Pozdrawiam!!!! konio
Cytować
+11 #8 Czy prawda czy fałsz?dawan 2013-11-27 15:30
Mam pytanie do szerokiego grenium .czy to prawda ze za czasów zgiłego socjalizmu w PRL obecny pan komendant SM był mocno zaangażowany w zwalczanie ówczesnej opozycji jako milicjant?
Cytować
+3 #7 NO TAKEGON 2013-11-26 21:16
Jeszcze tego brakuje żeby utonać w papierach i analizowac .Tego jeszcze by chcieli ,tak mataczyć i mącić .TO TERAZ komisja najlepiej dla straży i burmistrza jakby ze 2 lat procedowala . Burmistrz chyba żle się czuje ostatnio bo wiadomo jest iż ludzie chcą rozwiązania a on dalej od rzeczy plecie jak to straż jest zbawieniem dla miasta. Jakoś Garwolin tyle lat bez straży istniał i istnieje do dziś .Wniosek prosty wladze za pieniądze ludzi są przeciw ludziom. Pora na wybory , pora skończyć z tym że w garwolinie jeszcze pzpr wiecznie żywa.A co do prokuratury to chyba ten 3 OBIEG tak uraził?
Cytować
+5 #6 CzekamEgon 2013-11-26 20:18
CZEKAM NA PISMO z prokuratury .Zapewne nie znależli pokrzywdzonego. Ale poczekam cierpliwie wszak dowiedzieli się o praktykach SM teraz mogą wnieść z własnej inicjatywy ,tylko czy będą chcieli zadbać o obywateli czy o dobro strażników. Okaże się wkrótce.
Cytować
0 #5 wokandaZdziwiony 2013-11-26 20:15
Panie przewodniczący przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie likwidacji SM proszę wnikliwie przestudiować Statut Miasta Garwolina lub zwrócić się o pomoc w tej sprawie do pana wiceprzewodnicz ącego. Wyniki swoich działań komisja przedstawia radzie w formie sprawozdania
( dot. komisji rewizyjnej) - paragraf 74. Cytuję dalej. Sprawozdanie powinno zawierać: 1) zwięzły opis wyników kontroli ze wskazaniem źródeł i przyczyn ujawnionych nieprawidłowośc i oraz osób odpowiedzialnyc h za ich powstanie, 2) wnioski zmierzające do usunięcia nieprawidłowośc i, 3) wnioski o podjęcie odpowiednich kroków w stosunku do osób winnych powstałych nieprawidłowośc i. A pan mówisz o 6000 zdarzeń. Czy komisja to zrobiła? Proszę pana chociaż na koniec kadencji niech się pan raz dobrze przygotuje przed zderzeniem się z tym problemem.
Cytować
+6 #4 jeszcze jednoEgon 2013-11-26 20:15
Nie ma nad czym debatować .Zrobić jak napisałem w innym wypadku sdg będzie przez wielu ludzi odbierane jak ,,krowa co to dużo ryczy a mało....''Straż rozwiazać a byłych strażnikow pogonic z odblaskami w miasto w celu ,,dbałosci o bezpieczeństwo' '
Cytować
+9 #3 tO JA MAM POMYSŁEGON 2013-11-26 19:42
Aby nikt nikogo pracy nie pozbawiał jest wyjscie doskonałe panowie z sdg .Proponuję zgodnie z życzeniem strażników aby poprawiać bezpieczeństwo (bo o tym ciągle mówili) wyposażyć obydwu panów strażników w odblaskowe kamizelki wręczyć znak STOP i wysłać na miasto w celu przeprowadzania ludzi przez pasy .Będzie zgodnie z ich życzeniami i pracy nikt nikogo nie pozbawi. Straż wówczas można zlikwidować a pracować będą na zasadzie takiej samej jak ludzie którzy się tym zajmują w okolicach szkół.Myślę tylko czy w ogóle tę pracę podejmą .Okaże się wówczas czy o pieniądze chodzi czy o bezpieczeństwo.
Cytować
+8 #2 uuuuEGON 2013-11-26 19:24
To trzeba będzie zlożyć przez prokurature generalną .Wszak panskie oko konia tuczy. A co do zażalenia to oczywiscie trzeba złożyć będzie . Takie mamy prokuratury dowody są winnych brak.Ale liczylem się że tutejsza prokuratura okaże się za krotka.
Cytować
+9 #1 strazgarwolak 2013-11-26 18:29
Panie Marku moim zdaniem SM i byłym szefem policji-milicji i działająca pod sztandarem byłego pułkownika LWP nie jest reformowalna i z czystym sumieniem należy ja zlikwidować . Mieszkam w GARWOLINIE i proszę mi wierzyć że ma pan w tej kwestii ogromne poparcie mieszkańców . garwolak
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież