3 Maja w Borowiu

Opublikowano: 05 maj 2015, 08:00 Kategoria Aktualności
borowie3 maja

Wyjątkowe barwne były obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Borowiu. Wielu uczestników, w tym przedstawiciele lokalnego samorządu, wystąpiło w strojach z epoki.

Uroczystości poprzedzone zostały mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Dariusza Parafiniuka Proboszcza Parafii Trójcy Świętej w Borowiu. Uroczystą oprawę eucharystii zapewniła Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu oraz chór parafialny pod przewodnictwem mistrza Jerzego Hrycaka. W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe szkół, OSP, młodzież, nauczyciele i pracownicy szkół, przedstawiciele zakładów pracy, gminne zespoły ludowe, wójt gminy, sekretarz gminy, przewodnicząca rady z radnymi, sołtysi oraz licznie przybyli mieszkańcy gminy i goście.

 

- 3 maja 1791 roku dla narodu polskiego był dniem radości i nadziei. Sejm czteroletni rozpoczął reformy: stworzył nowoczesną administrację, podjął kroki na rzecz stworzenia nowoczesnej armii, naprawy skarbu państwa, poprawy sytuacji społeczeństwa. Uwieńczył swą działalność wspaniałym blaskiem przebijającym ciemność czasów saskich, jakim była Konstytucja 3 maja. Dzieło to, wprowadzało Polskę do grona nowoczesnych, oświeconych państw – podkreślał wójt Wiesław Gąska przy zabytkowym kościółku, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. - Na przestrzeni wieków, jako naród, potrafiliśmy się jednoczyć w siłę, powstawać ze zgliszczy, zapominać o urazach i wzajemnych, wyrządzonych sobie krzywdach – dodał.

Włodarz złożył także życzenia strażakom, w przeddzień ich święta. - Składam najlepsze życzenia i wyrazy uznania za pracę, ofiarną służbę i bezcenną działalność społeczną polegającą na ratowaniu życia, mienia i zdrowia ludzkiego, za troskę o nasze wspólne bezpieczeństwo, za pomoc w walce z żywiołem i usuwaniem jego skutków. Niech mundur strażacki będzie zawsze powodem do dumy. Dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności życzę wam drodzy druhowie strażacy. Szczęść wam Boże – zaznaczał.

Po złożeniu wiązanek pod figurą Najświętszego Serca Jezusowego, uformowano korowód i zatańczono poloneza przez licznie zebranych mieszkańców i gości. Grupę poprowadzili przewodnicząca rady gminy Alicja Szaniawska i wójt Wiesław Gąska. Na parkingu wystąpiła Orkiestra Dęta GOK oraz kapela Bocianisko.

borowie.pl/opr. jd

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież