Wyjątkowy proekologiczny pomysł gminy Borowie

Opublikowano: 26 maj 2015, 07:26 Kategoria Aktualności
borowiesłup pierwszywysypiskośmieciekościeżka

W najbliższym czasie gmina Barowie zamierza rozpocząć prace nad budową ścieżki ekologicznej w Słupie Pierwszym, obok nieczynnego i zrekultywowanego w roku 2014 składowiska odpadów.

Lokalizacja ścieżki ekologicznej nie została wybrana przypadkowo. Zrekultywowane składowisko odpadów stanowi element edukacji ekologicznej wśród społeczności lokalnej. - Z tego też względu teren przy składowisku chcemy wykorzystać do celów edukacyjnych w tym do zwiększenia świadomości ekologicznej wśród mieszkańców powiatu garwolińskiego. Realizację zadania kierujemy zatem zarówno do osób dorosłych jak i do dzieci, w tym do wszystkich uczniów z terenu powiatu garwolińskiego, którzy poprzez organizowane przez szkoły wyjazdy na terenowe zajęcia edukacyjne do naszej ścieżki, zdobędą wiedzę na temat prawidłowych postaw proekologicznych i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego – wyjaśnia wójt gminy Borowie Wiesław Gąska.

Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Pierwszy, realizowany w bieżącym roku będzie polegał na wykonaniu kącika edukacyjnego o powierzchni ponad 900 m2, zawierającego m.in. wiaty, tablice i gry edukacyjne, ławki i stoliki, miejsce na ognisko, ścieżkę zmysłów, stojaki na rowery oraz nasadzenia roślin.

Pozostałe etapy tworzenia ścieżki zaplanowano na przyszły rok. Wokół składowiska powstanie ścieżka. W planach jest budowa infrastruktury związanej z odnawialnymi źródłami energii, w tym wykonanie oświetlenia i monitoringu ścieżki ekologicznej oraz zakup tablic edukacyjnych o tematyce odnawialnych źródeł energii.

Koszt pierwszego etapu realizacji zadania wynosi 72 500 zł, z czego 52 546,10 zł to środki pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach programu „Wspieranie rozwoju terenowej infrastruktury edukacyjnej".

- Będzie to pierwsza w powiecie garwolińskim tego rodzaju inwestycja, wykorzystująca zrekultywowane składowisko odpadów do celów edukacyjnych. Jest to niewątpliwie przykład dobrych praktyk jak można wykorzystać obszar wokół zrekultywowanego składowiska, zwłaszcza wtedy kiedy znajduje się on na obszarze leśnym, daleko od zgiełku miasta czy zakładów przemysłowych, obcując blisko natury w ciszy i spokoju. Jest to dodatkowy atut tego zadania. W sposób praktyczny dorośli oraz uczniowie będą mogli przekonać się jakie skutki niesie za sobą produkcja odpadów w każdym gospodarstwie domowym – podkreśla włodarz.

mat. pras./opr. łk

fot. UG Borowie – 2014 rok – prace przy rekultywacji wysypiska w Słupie Pierwszym

Komentarze  

+1 #1 takegon 2015-05-26 19:39
Drogi jak utwardzone były ....błotem w gminie tak są ale na scieżki jest .
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież