Lutosławski - wielki muzyk, wielki człowiek (wystawa)

Opublikowano: 07 październik 2013, 10:14 Kategoria Kultura
wystawaLutosławskibasenCSiK

Do 14 października można oglądać wystawę poświęconą Witoldowi Lutosławskiemu. Kilkanaście plansz ze zdjęciami oraz faktami z życia wielkiego polskiego kompozytora i dyrygenta prezentowanych jest w Garwolinie dzięki uprzejmości Muzeum Przyrody w Drozdowie.

- Wystawa prezentowana jest z okazji Roku Witolda Lutosławskiego. To jeden z nielicznych wybitnych Polaków, który jest rozpoznawalny na całym świecie – mówił podczas piątkowego wernisażu Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

 

Ekspozycję można oglądać na górnym holu wystawowym Pływalni Miejskiej „Garwolanka”. Choć w piątkowym otwarciu wystawy wzięło udział zaledwie kilka osób, organizatorzy liczą, że przez ten tydzień będą tacy, którzy chętnie tam zajrzą. - Pomimo tego, że jest nas dzisiaj mało, mam nadzieję, że odbiór tej wystawy będzie większy. Że ci, którzy przychodzą na basen zajrzą także na drugie piętro „Garwolanki” – mówiła Barbara Kupczyk-Mikulska z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Wystawa jest własnością Muzeum Przyrody w Drozdowie, bo stamtąd właśnie pochodził Lutosławski, autorką jej scenariusza jest Teresa Witkowska - przedstawicielka młodego pokolenia rodziny Lutosławskich. Dzięki temu można zobaczyć zdjęcia nigdzie wcześniej niepublikowane i dowiedzieć się między innymi o działalności charytatywnej artysty, o której zgodnie z jego życzeniem nigdy nie mówiło się głośno.

- Poza tym, że był wielkim kompozytorem i dyrygentem był też wielkim człowiekiem – fundował stypendia dla uzdolnionej młodzieży, swoją emeryturę oddał kierowcy księdza Jerzego Popiełuszki, wspierał osoby, które z racji tego, że pewnych operacji nie można było w latach 80. przeprowadzać w Polsce, musiały mieć zabieg za granicą. Zrobił wiele dobrego, a o większości tych rzeczy dowiedzieliśmy się po jego śmierci, bo był bardzo skromnym człowiekiem – podkreślała Barbara Kupczyk-Mikulska.

Podczas wernisażu wystawy poświęconej wielkiemu muzykowi nie mogło zabraknąć odpowiedniej oprawy. Z krótkim koncertem wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie -Magdalena Jarzyna i Mateusz Skoczylas.

Wystawę można oglądać do 14 października.

jd

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież