reklama

Aktualności

reklama

baner projekt 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama

TOP

Kultura

  reklama

  Sport

  reklama

  Opublikowano: 30 lipiec 2015, 09:42
  laliniankiborowielaliny
  Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

  Gmina Borowie to ewenement na skalę nie tylko powiatu garwolińskiego. Licznie działające zespoły ludowe nie pozwalają zapomnieć o tradycji polskiej wsi. Jeden z nich ? Lalinianki z Lalin ? obchodził jubileusz działalności artystycznej.

  Niedzielna uroczystość rozpoczęta mszą świętą w intencji członków zespołu i mieszkańców wsi Laliny, celebrowaną przez proboszcza parafii Borowie ks. Dariusza Parafiniuka w asyście wikariusza parafii Borowie ks. Marcina Gnyszki.

  Na uroczystość przybyli liczni goście, a wśród nich między innymi parlamentarzyści Stanisława Prządka i Grzegorz Woźniak, starosta powiatu Marek Chciałowski, wójt gminy Latowicz Bogdan Świątek-Górski, kierownik sekcji ?Etnografia i Teatr Obrzędowy? Wanda Księżopolska, kustosz Regionalnej Izby w Łysomicach Adam Kozłowski, wieloletni dyrektor GOK w Borowiu Bohdan Babik.

  Jubilaci zaprezentowali swój dorobek artystyczny. Nie zabrakło utworów regionalnych i kompozycji własnych. Występ artystów spotkał się z dużym aplauzem publiczności. Po części artystycznej przyszedł czas na liczne gratulacje i podziękowania. - Dzisiejszy dzień to wspaniała okazja, aby podkreślić, że w okresie działalności zespół ?Lalinianki? wniósł wielki wkład w rozwój życia kulturalnego oraz muzycznego powiatu Garwolińskiego - podsumowała poseł Stanisława Prządka. Słowa uznania przekazał poseł Grzegorz Woźniak. - Jesteście współczesnym autorytetem, wierni lokalnej tradycji i kulturze ? zaznaczał.

  Działalność zespołu wydatnie przyczyniła się do promocji gminy Borowie i powiatu garwolińskiego. Za działalność tę ?Lalinianki? otrzymały tytuł honorowy ?Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego? w dziedzinie ?Kultura i Sztuka?. Starosta Marek Chciałowski dodał, że bogactwo powiatu tworzą ludzie tu mieszkający. - Chciałbym, aby wiele miejscowości brało przykład z Lalin, bo przyszłość można budować na dobrych podwalinach tradycji ? mówił włodarz.

  Następnie głos zabrał wójt gminy Borowie Wiesław Gąska - Z okazji jubileuszu twórczości artystycznej, składamy gratulacje i wyrazy uznania. Dziękujemy za kultywowanie tradycji ludowych oraz promowanie gminy na festiwalach, przeglądach regionalnych i innych uroczystościach. Życzymy twórczego rozwoju zespołu oraz dalszych sukcesów. Niech ta społeczna działalność przynosi Wam satysfakcję i uznanie wśród społeczności ? winszował.

  Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie Izby Regionalnej oraz wpis pamiątkowy do kroniki. Na wszystkich zebranych czekał pyszny poczęstunek i zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu Polopiryna.

  mat. pras./opr. łk

  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz