Szkoła Dialogu w Katoliku

Opublikowano: 19 czerwiec 2018, 07:36 Kategoria Edukacja
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Szkoła Dialogu to program edukacyjny przygotowany przez organizację Forum Dialogu, którego celem jest zapoznanie młodzieży z historią Żydów w Polsce i ich wkładem w rozwój naszego kraju. Program kładzie nacisk na poznawanie lokalnej historii, o której bardzo często młodzi ludzie wiedzą niewiele.

W kwietniu trenerki Szkoły Dialogu zawitały do Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i przeprowadziły pierwszą część warsztatów dla jednej z klas pierwszych. Zajęcia ukierunkowane były na zapoznanie uczniów z podstawowymi elementami kultury żydowskiej i stosunkami społecznymi w przedwojennym Garwolinie. Jedną z form była budowa makiety przedwojennego miasta i identyfikacja w przestrzeni miejskiej miejsc istotnych dla żydowskiej części mieszkańców.

Podczas majowych warsztatów uczniowie rozmawiali o zagładzie i powojennych losach polskich Żydów, a także o współczesnych problemach wynikających ze skomplikowanej historii osób pochodzenia żydowskiego. Młodzież żywo dyskutowała również o bardzo aktualnym zagadnieniu, jakim są korzyści i trudności wynikające z egzystowania obok siebie grup z różnych kultur.

Uczniowie uczestniczyli także w spotkaniu z Renatą Masną, która opowiadała m.in. o prowadzonych wraz z Sebastianem Jędrychem, Krzysztofem Kotem i Marcinem Kobusem działaniach mających na celu upamiętnienie znajdującego się w Sulbinach cmentarza żydowskiego. Owocem tego spotkania są podjęte przez uczniów starania o uzyskanie zgody władz na umieszczenie tabliczek przydrożnych informujących o tym, jak na kirkut trafić.

Zwieńczeniem projektu była rozegrana w czwartek gra miejska dla pokaźnej grupy prawie czterdzieściorga gimnazjalistów. Podczas gry licealiści dzielili się wiedzą zdobytą na warsztatach, gimnazjaliści poznali miejsca, gdzie znajdowały się niegdyś obiekty związane z żydowską częścią społeczności przedwojennego Garwolina, np. dom modlitwy, mykwa, jatki. Dowiedzieli się, czym zajmowali się Żydzi w Garwolinie i jakie były ich wojenne losy. Gra zakończyła się pod budynkiem Urzędu Miasta, gdzie od zeszłego roku znajduje się tablica upamiętniająca Franciszka Paśniczka, burmistrza Garwolina, który został uhonorowany medalem ?Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata?.

Równolegle do działań skierowanych do swoich rówieśników, uczniowie Katolika rozpoczęli inicjatywę służącą upowszechnieniu wiedzy o historii garwolińskich Żydów wśród lokalnej społeczności. Można odwiedzić prowadzony przez nich profil na portalu Facebook (Historia społeczności żydowskiej w Garwolinie), gdzie zamieszczają ciekawe informacje.

Szkoła Dialogu to projekt wymagający od uczniów wysiłku, zaangażowania, kreatywności i czasu, ale przy tym jest świetną okazją do rozwijania wielu kompetencji niezwykle przydatnych w życiu. Przede wszystkim jednak zwraca uwagę młodych ludzi na to, co znajduje się dookoła nich, na miejsce w którym mieszkają. Dzięki temu projektowi młodzież z Katolika zobaczyła Garwolin, jakiego nie znała, a który okazał się ciekawszy niż można się było spodziewać.

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz