Jak powiatowe szkoły korzystają z programów unijnych?

Opublikowano: 26 październik 2018, 10:30 Kategoria Edukacja
zs 2 garwolindwójkapraktyki zagraniczne

W Zespole Szkół nr 2 w Garwolinie odbyło się spotkanie dotyczące Programów Unijnych w powiecie garwolińskim. Na sali gimnastycznej zgromadzili się koordynatorzy programów ze szkół Ponadgimnazjalnych biorących w nich udział wraz z uczniami, którzy korzystali z projektów oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, dyrektor Edukacji, Kultury i Sportu Jerzy Duchna i dyrektorzy szkół Ponadgimnazjalnych.

- Od 2010, czyli od momentu objęcia stanowiska Starosty zaczęliśmy się mocniej interesować programami unijnymi. Dzięki pracy Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz pomocy szkół na terenie powiatu popłynęły miliony złotych. Tylko w ostatnich dwóch latach pozyskaliśmy około 8mln zł. To dość duże pieniądze, które zdobyliśmy na nasz teren, wykorzystywane do wzbogacenia oferty edukacyjnej, a przede wszystkim do nabywania większych kompetencji przez młodzież, nauczycieli i pracowników w naszych szkołach - tak starosta powiatu rozpoczął spotkanie.

Popołudnie w Dwójce miało na celu podzielenie się doświadczeniami jakie zdobyli na wyjazdach zagranicznych zarówno uczniowie jak i nauczyciele, trudnościami jakie napotykali uczestnicy i w jaki sposób sobie poradzili dając przykład innym oraz zachęcając te osoby, które jeszcze nie miały możliwości wzięcia udziału, a także pokazanie, że w tych programach nie liczy się tylko nauka, ale również przygoda, która procentuje na dalsze życie.

Każda wymiana to bagaż doświadczeń, w naszym powiecie udział w niej biorą cztery szkoły: Zespół Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie, Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Żelechowie, Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie.

Szkoły powiatowe brały udział w takich projektach jak:

  • „ Inwestycja w przyszłość” -w ramach projektu organizowane są zajęcia pozalekcyjne, staże zawodowe, wycieczki edukacyjne, zakup wyposażenia do pracowni zawodowych.
  • „Zawodowcy na start” – odbywać się będą zajęcia pozalekcyjne, kursy, staże zawodowe oraz zakup sprzętu do pracowni zawodowych.
  • „ Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”- realizacja zajęć pozalekcyjnych, kursów, staży, praktyk zawodowych, innowacji pedagogicznych, targów edukacyjnych oraz zakup sprzętu do pracowni.
  • „ Europejscy zawodowcy” (ERASMUS+) – staże uczniowskie i zajęcia szkoleniowe dla nauczycieli.
  • „Europa kształci- umiędzynarodowienie szkolnego kształcenia zawodowego” (POWER)- STAŻE NA TERENIE Niemiec i kursy z określonych kierunków kształcenia.
  • „Mobilność drogą do sukcesu” - Mobilność osób uczących się i pracowników.
  • „Staże zawodowe uczniów ZSP Żelechów”- praktyki u pracodawców poza granicami kraju.
  • „Zainwestuj w siebie” – zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe, zajęcia dydaktyczno- zawodowe, kursy na prawo jazdy kat.B, praktyki i staże zawodowe, a także zakup sprzętu do pracowni zawodowych.

Projekty Unijne skierowane są zarówno do uczniów jak i nauczycieli, aby wziąć udział należy wykazać się przede wszystkim wiedzą z wybranego języka oraz osiągnąć dobre wyniki w nauce. Każdy program kształci uczniów i pomaga im w zapoznawaniu się z funkcjonowaniem rynku pracy, tym samym daje im większe możliwości.

Wartość projektów unijnych realizowanych w placówkach powiatowych to kwota około 8 milionów złotych. W ramach tych projektów uczniowie będą odbywali staże zawodowe, kursy, wyjazdy edukacyjne. Szkoły pozyskują środki na wyposażenie pracowni szkolnych. Podczas spotkania nauczyciele oraz dyrektorzy mieli okazję do wymiany doświadczeń dotyczących realizacji programów, a także planów na przyszły rok.

garwolin-starostwo.pl

fot. łk

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież