reklama

Wielka potańcówka na Senatorskiej

Opublikowano: 16 maj 2018, 07:45 Kategoria Kultura
senatorskagarwolinfestiwal tradycji
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Po raz piąty ulica Senatorska zamieni się w miejsce magiczne. Czas cofnie się o kilkadziesiąt lat, bramy zapełnią się wystawami, z różnych zakątków popłynie muzyka z przytupem, a na wszystkich gości będzie czekał niedzielny rosół. Gotowi na taką podróż? Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina już w najbliższą niedzielę. Nie przegapcie tego!

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina co roku przyciąga na ulicę Senatorską tłumy mieszkańców miasta i całego powiatu. Ideą festiwalu jest przypominanie tego, co było, odkrywanie na nowo piękna historii i tradycji Garwolina, promowanie lokalnego dorobku kulturalnego, integracja społeczności i budowanie tożsamości. ? Zauważyliśmy, że ludzie coraz chętniej wracają do tego, co było kiedyś. Kolekcjonują starocie, odkrywają nieznane karty w historii lokalnej, sięgają do korzeni własnych rodzin, odkurzają stare fotografie, kultywują stare zwyczaje. Realizują to z ogromną pasją i, co cenne, chcą się tym dzielić z innymi. Festiwal ma być świętem tych ludzi ? mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Ruszcie w tany!

reklama


Tegoroczna jubileuszowa edycja festiwalu odbywa się pod hasłem ?Wielka potańcówka?. Organizatorom zależy na tym, by uczcić 5-lecie wydarzenia z przytupem ? tańcem i dobrą zabawą. Z dwóch scen festiwalowych popłyną wyśmienite dźwięki, które nie pozwolą uczestnikom zabawy stać w miejscu. Będzie lekko, folkowo, tradycyjnie. Nie zabraknie polki, oberka, ale także tanga czy walca. A całe wydarzenie rozpocznie się polonezem! Gościom festiwalu przygrywać będzie Kapela Praska, Kapela Niwińskich, Garwoliński Sekstet Kameralny i Bocianisko. Będą też warsztaty tańca, a dla tych, którzy wolą słuchać niż ruszać nóżką ? piosenki o Garwolinie.

Zobaczcie, co my tu mamy!

Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina to okazja do zaprezentowania tego, czym interesują się mieszkańcy tego regionu ? ich pasji, zawodów, tradycji rodzinnych. Na wystawach i stoiskach tematycznych będzie można podziwiać kolekcje zapomnianych już przedmiotów codziennego użytku, prezentacje dawnych zawodów, rękodzieło, prace malarskie lokalnych artystów. Swoje dzieła zaprezentują także lokalni poeci. Ważnym elementem każdego festiwalu są zdjęcia. W tym roku także będzie można podziwiać fotografie dawnego Garwolina ? coroczna wystawa, przygotowana przez portal Garwolin.org., została wzbogacona o kolejne plansze. I to nie będzie jedyna wystawa fotograficzna tego popołudnia.

Teatr w plenerze! Po raz pierwszy!

To będzie zupełna nowość. Po raz pierwszy podczas festiwalu zostanie pokazany specjalnie na tę okazję przygotowany spektakl ?trAdycja? w wykonaniu Teatru Rękawiczka. Spektakl to podróż z biegiem rzeki, której fale osłaniają dawne historie małego leniwego miasteczka zawieszonego gdzieś w czasie i przestrzeni. Życie mieszkańców porządkują tu niezmienne tradycje, nienaruszalne wartości i zasady. Pewnego dnia rzeka jednak znika, aby pojawić się w zupełnie innym miejscu. Zmienia kierunek, odkrywa jedne tajemnice, zakrywając inne. Już nic nie jest pewne, oczywiste,

znajome. Codzienne czynności, to teraz tajemnicze rytuały, mieszające się ze snami i marzeniami. Rzeczywistość staje się odrealniona. Miasteczko przemienia się w Weronę przedzieloną rzeką niczym murem, dzielącym mieszkańców na lepszy i gorszy sort. Pranie koszul staje się zarzewiem konfliktu rodem z Szekspira, a rozwieszone na sznurach prześcieradła opowiadają miłosne sekrety. Welon Panny Młodej opowiada o skutkach małżeństwa, a zamieszkujące w kurniku kury kryją w swych sercach marzenia o sławie i wielkości. Na tym niecodziennym tle rozkwita miłość miedzy dwojgiem młodych, którzy, jak to bywa, żyją tylko sobą. W finale młodość spotyka się ze starością, rewolucja z tradycją, miłość z małżeństwem. Co będzie dalej? Panta rhei. Spektakl będzie można zobaczyć w niedzielę o godzinie 16:00 przy scenie ?Na Gimnazjalnej?

Coś dla ciała. Idziemy na rekord!

Trzecia niedziela maja na Senatorskiej to przede wszystkim wielka uczta duchowa, ale ważną jej częścią jest także to, co dla ciała. Zgodnie z 5-letnią tradycją uczestnicy wydarzenia zostaną poczęstowani rosołem i prawdziwym domowym makaronem. W tym roku grupa młodych kucharzy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przygotuje kluski z ok. 20 kg maki i 200 jaj. Do ugotowania rosołu zostanie użyte ok. 100 kg mięsa mieszanego wołowo-drobiowego i 70 kg warzyw.

Po raz trzeci podczas festiwalu zostanie podjęta próba pobicia rekordu kulinarnego. Dwukrotnie kulinarne zmagania zakończyły się sukcesem i oby w tym roku się udało. Na 5-lecie festiwalu Hotel Sulbin przygotuje rekordowy tort bezowy. Smakołyk zostanie przygotowany z około 1000 białek, 40 kilogramów cukru i 70 kg owoców. Beza ma ważyć około 200 kilogramów.

100 lat Marszałka

5 lat festiwalu to nie jedyny jubileuszu, jaki będzie w tym roku obchodzony podczas wydarzenia na Senatorskiej. 100-lecie swojego istnienia świętuje w tym roku I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Z tej okazji będzie można zasiąść w dawnej sali lekcyjnej, wziąć udział we wspólnym pisaniu wiersza, wpisać się do księgi wspomnień oraz potargować się w żydowskim kramie.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie www.csik.garwolin.pl


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama