Jesteśmy wolni – od stu lat!

Opublikowano: 04 październik 2018, 10:09 Kategoria Kultura
CSiKniepodległośćfestiwal

Ogólnopolski festiwal „Jesteśmy wolni” to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 19 października w Centrum Sportu i Kultury odbędą się warsztaty wokalne, wystawa, przegląd festiwalowy oraz koncert „Piosenki niepodległe” w wykonaniu Polskiego Teatru Muzycznego Scena Retro.

Posłuchaj piosenek niepodległych

Koncert „Piosenki niepodległe” to hołd dla artystów niepodległych – ludzi, którzy swoją sztuką przynosili wytchnienie w cierpieniu. Pora przypomnieć ich Polakom i pokazać, że naszą niepodległość mierzy się ślicznymi, lirycznymi i wesołymi nutami. Nie bójmy się spojrzenia na przeszłość z uśmiechem. Podczas koncertu przypomnimy sobie Kaprala Szczapę – legendarnego legionowego wesołka i jego żartobliwe opowieści. Odtworzymy atmosferę kabaretu Qui Pro Quo, którego artystów zapraszał do Belwederu sam Marszałek Piłsudski, śmiejąc się z ich żartów i skeczy lub słuchając w uniesieniu Hanki Ordonówny. Zachwycimy się utworami Jerzego Petersburskiego – kompozytora i żołnierza Armii Generała Andersa. Koncert przygotowali artyści Polskiego Teatru Muzycznego Scena Retro.

Wystąp na scenie i wygraj!

Rocznicę odzyskania niepodległości będziemy świętować w Garwolinie już od października.  Centrum Sportu i Kultury zachęca do udziału w przeglądzie festiwalowym „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości”. Mile widziani są zarówno soliści jak i duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Uczestnicy będą występować w kilku kategoriach wiekowych. Wykonawcy zgłaszają dwa utwory: jeden obowiązkowy i jeden dowolny. Zwycięzcy eliminacji miejsko-powiatowych wezmą udział w finale ogólnopolskim w Siedlcach w dniach 26-28 października. Zapisy trwają tylko do 5 października. Więcej informacji

Poznaj historię

Po przesłuchaniach festiwalowych w sali widowiskowej CSiK odbędzie się wykład historyczny dra Michała Kalbarczyka „Garwolin i powiat garwoliński w 1918 roku”. Wiedzę można też będzie przyswoić, oglądając wystawę fotografii „Garwolin w latach odzyskania Niepodległości”, która pojawi się 19 października w holu Domu Kultury przygotowaną ze zbiorów zdjęć portalu Garwolin.org.

Warsztaty wokalne – zapisz się!

Warsztaty kierowane są zarówno dla początkujących wykonawców którzy przygotują piosenkę niepodległościową, jak i dla zaawansowanych wokalistów, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności, w tym dla uczestników Przeglądu Festiwalowego “Jesteśmy Wolni”. Celem warsztatów jest utrwalenie znanego materiału, przypomnienie pieśni o szczególnej wartości artystycznej, estetycznej, historycznej i społecznej, a także doskonalenie się uczestników w technice wokalnej.

Warsztaty poprowadzą soliści Polskiego Teatru Muzycznego “Scena Retro” – Beata Kraska (sopran) i Dawid Biwo (bas-baryton). Zgłoszenia mailowe można wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule maila wpisując: “WARSZTATY – Garwolin”

W treści maila należy podać: imię i nazwisko uczestnika warsztatu / nazwę zespołu wraz z danymi osoby zgłaszającej zespół, numer telefonu komórkowego, tytuły (ew. autorów) utworów proponowanych do ćwiczenia, opcjonalnie: krótki opis własnego doświadczenia artystycznego. Organizatorzy odpowiedzą na wszystkie prawidłowe zgłoszenia, lecz spośród zgłaszających zaproszą tylko 8-10 wykonawców/zespołów do pracy warsztatowej.

Organizatorami wydarzenia są Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Wydarzenia odbędą się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu “Jesteśmy Wolni”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

mat.pras.

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież