Kamienie Milowe Niepodległości: Kaczmarski znany i nieznany

Opublikowano: 19 grudzień 2018, 10:02 Kategoria Kultura
CSiKkoncert

Koncertem Tria Łódzko-Chojnowskiego Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zakończyło projekt Kamienie Milowe Niepodległości, czyli świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 14 grudnia zabrzmiały utwory Jacka Kaczmarskiego – nie tylko te najbardziej znane piosenki, ale także teksty barda nigdy przez niego niewykonywane. Był to koncert upamiętniający 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Trio Łódzko-Chojnowskie – trzej muzycy, których połączyła pasja wspólnej fascynacji osobą i twórczością zmarłego wybitnego poety, kompozytora i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Paweł i Witek (łodzianie) od dłuższego czasu występowali razem, grając utwory swojego mistrza. Tomek (chojnowianin) dołączył w czerwcu 2003 r. Kilka pierwszych występów publicznych zmotywowało ich do dalszej pracy. Postanowili skupić się nie tylko na odtwórczym wykonywaniu pieśni swojego mistrza, ale i na tworzeniu własnych piosenek — zarówno do wierszy Kaczmarskiego, jak i innych poetów. Ich kompozycje doceniło jury XXXIII Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, nagradzając zespół III nagrodą konkursu. Od chwili śmierci Jacka Kaczmarskiego czują na sobie ciężar obowiązku utrzymywania pamięci o Jacku i jego piosenkach. Starają się robić to jak najlepiej.

W piątkowy wieczór, 14 grudnia, w  Centrum Sportu i Kultury zabrzmiały nie tylko takie utwory Jacka Kaczmarskiego jak „Nasza klasa” czy „Obława”, ale także mniej znane teksty barda. W roku 2014 Trio Łódzko-Chojnowskie wydało pierwszą autorską płytę zatytułowaną „Sny i sny” z własnym repertuarem zespołu. W skład programu „Sny i Sny” wchodzą wiersze w większości nigdy przez Jacka Kaczmarskiego, jako piosenki, niewykonywane. Z bogatego, nigdy nieopatrzonego muzyką autorską, dorobku autora członkowie Trio postanowili wybrać kilkanaście całkowicie uniwersalnych w wymowie wierszy i nadać im własny, autorski, często odległy od stereotypowej maniery bardyzmu, kształt muzyczny.

Piątkowym koncertem Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zakończyło projekt Kamienie Milowe Niepodległości poświęcony upamiętnieniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Rok 2018 to rok szczególny. Włączyliśmy się w świętowanie, przypominając nie tylko ważne daty historyczne, ważne wydarzenia, ale także chcieliśmy pokazać, że kultura w znacznym stopniu stanowi o tożsamości naszego kraju – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Kamienie Milowe Niepodległości – to hasło dające wspólny mianownik wszystkim wydarzeniom włączonym w obchody jubileuszowe, które organizowało w tym roku CSiK. Inauguracją projektu był spektakl „Ojczyzny” Studia S3 w Warszawie wystawiony w Garwolinie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 19 kwietnia odbył się koncert piosenki poetyckiej, podczas którego wystąpiła lokalna grupa Namotane oraz zespół Piramidy z koncertem pt. „Mickiewicz unplugged”. CSiK upamiętniło także rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz rocznicę bombardowania Garwolina.  Kulminacyjnym momentem obchodów był 11 listopada. Wyjątkowe Narodowe Święto Niepodległości uczczono na wiele sposobów – wielkim piknikiem patriotycznym, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i spektaklami teatralnymi.

Projekt współfinansowany przez PGE Obrót.

mat.pras.

fot. CSiK

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież