reklama

Muzyczna uczta dla każdego - Dni Muzyki Chóralnej 2022

Opublikowano: 24 listopad 2022, 13:47 Kategoria Kultura
dni muzyki chóralnejchór miasta Garwolinacsik
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Niezwykły w swym brzmieniu koncert z towarzyszeniem harfy. Muzyczna podróż z „Ave Maria” w roli głównej i wreszcie koncert finałowy z udziałem pięciu zespołów prezentujących różne interpretacje muzyki chóralnej. Takie były tegoroczne Dni Muzyki Chóralnej.

Dni Muzyki Chóralnej mają na celu popularyzować tę muzykę, prezentować zespoły, ich umiejętności i wartości artystyczne, stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń, dyskusji, rozwoju kultury muzycznej regionu. Jest to wydarzenie organizowane przez Centrum Sportu i Kultury od 2008 roku, które cieszą się ogromną popularnością wśród publiczności.

Tegoroczna edycja składała się aż z trzech różnych koncertów w dwóch garwolińskich kościołach, podczas których zaprezentowało się w sumie pięć zespołów.
Festiwal zainaugurował 6 listopada koncert Chóru Miasta Garwolina. W kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie wybrzmiały nie tylko przepiękne pieśni w wykonaniu całego chóru. Wrażenie na publiczności zrobiły także partie solowe wykonane przez Aleksandrę Bienias i Aleksandrę Tudek oraz Arkadiusza Buczkowskiego. Wyjątkowość koncertu stanowiły także instrumenty. Chór zaśpiewał z towarzyszeniem harf, na których zagrały Ewa Bemowska i Agata Bonisławska oraz saksofonu, na którym grał Ignacy Mitura. Zespołem dyrygował Radosław Mitura.

reklama


 

W tej samej świątyni 13 listopada wystąpił Chór Camerata Gminnego Ośrodka Kultury w Wildze, pod przewodnictwem dr hab. Kazimierza Bukata, wieloletniego dyrygenta Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncert pod nazwą „Ave Maria” był muzyczną podróżą po utworach różnych okresów i twórców odnoszących się do kultu Matki Bożej i noszących taki tytuł. Na koniec chór wykonał kilka utworów patriotycznych. Partie solowe wyśpiewały Justyna Jedynak-Obłoza i Jolanta Kaczyńska-Lechnio, a akompaniował Tomasz Marciniak.

Trzeci, finałowy koncert odbył się 20 listopada w garwolińskiej kolegiacie. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowało się pięć zespołów, które wykonywały utwory zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów, zarówno współczesnych, jak i nazwisk, które mocno zapisały się w historii. Podczas koncertu zaśpiewały: Chór Villanella Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Garwolinie (dyrygent Marta Zdrajkowska), Chór Parafii Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie (dyrygent Rafał Król), połączone: Chór Maryi z parafii Jana Pawła II w Sulbinach i Jana Chrzciciela w Górznie (dyrygentci Barbara Różańska i Grzegorz Wójcik), Chór Camerata Gminnego Ośrodka Kultury w Wildze (dyrygent Kazimierz Bukat) oraz Chór Miasta Garwolina (dyrygent Radosław Mitura).

Zgodnie z wieloletnią tradycją na koniec wszystkie chóry wykonały wspólnie jedną pieśń. Tym razem była to, uznawana po „Bogurodzicy” za drugi hymn Polski, „Gaude Mater Polonia”. Dyrygował - Radosław Mitura.

Znakomite występy zespołów docenili obecni podczas koncertów goście i gospodarze wydarzeń. Gratulacje i podziękowania chórom złożyli burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, wiceburmistrz miasta Albert Baran, przewodniczący Rady Miasta Garwolina Andrzej Ostolski, ks. kanonik Stanisław Małek – proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, ks. kanonik Stanisław Szymuś – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosław Kargol.

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego, a organizatorami wydarzenia: Miasto Garwolin, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie.

mat.pras.

fot. CSiK

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama