reklama

Wiele imion, jedna idea – jubileusz 70-lecia garwolińskiego domu kultury

Opublikowano: 23 luty 2024, 09:35 Kategoria Kultura
csik70 lat domu kulturyjubileusz
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Centrum Sportu i Kultury w 2024 roku obchodzi swój jubileusz. 22 lipca minie 70 lat od momentu rozpoczęcia działalności garwolińskiego domu kultury. Po drodze wiele rzeczy się zmieniło – także nazwa. Niezmienna pozostała ciągle idea działalności kulturalnej i edukacyjnej. Masz w domu zdjęcia i pamiątki związane z domem kultury w Garwolinie? Podziel się i stań się częścią tego jubileuszu.

Na początku był Powiatowy Dom Kultury. W 1975 roku został przekształcony na Garwoliński Domu Kultury. Po połączeniu z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w 2005 roku stał się Centrum Sportu i Kultury. Poza nazwą z biegiem lat zmieniała się także przestrzeń. Sala widowiskowa w początku była tylko widowiskowa i posiadała balkon, z czasem stała się przestrzenią dla kina i działającego przy nim Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Niektóre pracownie i galeria mieściły się na I piętrze a dzisiejszy „mały domek” był mieszkaniem służbowym. Rzecz oczywista i naturalna -przez 70 lat działalności zmieniali się także ludzie: instruktorzy, technicy, dyrektorzy.

Najstarszym, pamiętającym dawne czasy pracownikiem jest Julian Czaporowski, zatrudniony w instytucji od 1 kwietnia 1968 roku do dziś prowadzi zajęcia w ognisku muzczynym. To, co pozostało niezmienne, to idea działalności kulturalno-edukacyjnej. W pierwszych latach placówki najsilniejszym filarem były wydarzenia muzyczno-estradowe. Już od 1954 roku przy PDK działał zespół mandolinistów. Złote głoski w historii placówki zapisał także zespół Melorytm. Poza koncertami dom kultury dostarczał mieszkańcom miasta i okolic rozrywkę w postaci przedstawień teatralnych i kabaretowych, dbał o edukację kulturalną dzieci i młodzieży (pracownie plastyczna, modelarska, fotograficzna) zajmował się organizacją wystaw. Podobnie jest zresztą także dziś.

reklama


Świętowanie w kilku odsłonach

Jubileusz 70-lecia istnienia garwolińskiego domu kultury Centrum Sportu i Kultury chce akcentować cały rok. W kalendarzu pojawiać się będą różnego rodzaju wydarzenia wpisujące się świętowanie tego wyjątkowego jubileuszu. 29 maja, w Dzień Działacza Kultury, odbędzie się uroczysta gala. Na wspólne świętowanie CSiK zaprosi mieszkańców miasta i okolic pod koniec sierpnia. Będzie ono miało formę plenerowego pikniku z wieloma atrakcjami.

Zdjęcia, plakaty, pamiątki – podziel się wspomnieniami

W związku jubileuszem Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zwraca się do mieszkańców z prośbą o podzielenie się pamiątkami związanych z działalnością placówki: starymi zdjęciami, przedmiotami, zapiskami, plakatami. Materiały można przekazać lub tylko zostawić w celu ich zdokumentowania. - Gromadzenie i upowszechnianie tego typu pamiątek buduje wspólną pamięć i jest elementem lokalnej tożsamości. Zostawmy po nas ślad dla przyszłych pokoleń – zachęca Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Pamiątki można przynosić do sekretariatu CSiK, ul. Nadwodna 1 lub kontaktować się mailowo z działem promocji – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mat.pras.

fot. mat. pras.

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama