W Miętnem wspomnieli Leśmiana

Opublikowano: 09 listopad 2017, 07:27 Kategoria Kultura
miętnedworekleśmian

Niedzielny wieczór w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zgromadził występujących oraz publiczność wokół wybitnego poety i prozaika Bolesława Leśmiana. W programie słowno-muzycznym pt. „Cudaczniało istnienie” wystąpili mieszkańcy powiatu garwolińskiego.

W 2017 roku przypada 140. rocznica urodzin poety i prozaika Bolesława Leśmiana, a także 80. rocznica jego śmierci, którą obchodzimy dokładnie 5 listopada. Mimo, że jego kandydatura na jednego z patronów 2017 roku została przez senat odrzucona, to jednak wiele instytucji kultury m.in. PCKIP w Miętnem postanowiło upamiętnić twórczość Leśmiana.

Wieczór przepełniony poezją, muzyką i blaskiem świec stanowił doskonałą okazję do zaprezentowania swoich muzycznych, recytatorskich i literackich umiejętności przez mieszkańców naszego powiatu. Przed gośćmi zaprezentowali się: zespół Namotane w składzie Maryla Oklesińska, Andrzej Oklesiński, Rafał Wielgosz i Daniel Wielgosz; poetki Bożena Węgrzynek oraz Paulina Wnuk; Michał Głaszczka, Apolonia Benicka i Karolina Michalec z I LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie; Patryk Paziewski, Wiktoria Goliszewska z PSP w Maciejowicach; Klaudia Prządka z PG im. Jana Pawła II w Górznie, Mateusz Skoczylas, Jakub Smolarczyk, Aleksander Przyczka, Aleksandra Rękawek oraz Michał Jankowski z ZS im. S. Staszica w Miętnem; Dawid Soszka, Jadwiga Wawer z PG w Michałówce; Natalia Pytlarczyk z ZS w Starym Pilczynie, a także Szymon Bogusz i Emilia Wawer z Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Program spotkania w reżyserii Jerzego Rusaka inspirowany był Powiatowym Przeglądem Artystycznym z okazji roku Bolesława Leśmiana, które zorganizowało w tym roku PCKiP Miętne.

Bolesław Leśmian to polski poeta, artysta i członek Polskiej Akademii Literatury. Ten skromny księgowy był jednym z najciekawszych artystów z okresu międzywojennego i jednym największych poetów w całych dziejach literatury polskiej. Swoją filozofię życiową Leśmian zawarł w wierszach, osadzonych często w fantastycznym środowisku, związanym z polskim folklorem i tradycjami. Tworzył stylizując na ludowe ballady, nie stronił od elementów erotycznych. Jego język jest również godny uwagi ze względu na liczne neologizmy, z których wiele jest nadal w użyciu na co dzień w polszczyźnie.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wiceprzewodniczacy Rady Powiatu Dariusz Owczarczyk.

Partnerami Powiatowego Przeglądu Artystycznego była Księgarnia „Mądra Sowa” w Garwolinie i Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie.

Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji wydarzenia Państwu Halinie i Andrzejowi Wasilewskim. Wydarzenie zrealizowano we współpracy z ZS im. S. Staszica w Miętnem. Patronatem honorowym wydarzenie objął Starosta Powiatu Garwolińskiego.

mat. pras.

Komentarze  

+2 #2 razbedocki22 2017-11-13 18:18
Taaa jedno spotkanie
Cytować
-1 #1 gratulacjejaś 2017-11-12 17:46
Gratuluję pomysłu i pięknego wieczoru z poezją. Na przekór malkontentom coś się w Dworku dzieje. Tak trzymać. Brawo Panie Jerzy.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także ad content

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.