reklama

Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego w Stoczku Łukowskim

Opublikowano: 30 marzec 2018, 08:34 Kategoria Rozmaitości
skauci
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Pełne zaangażowania uczestnictwo wilczków, harcerek i harcerzy w grach skautowych. Pełne ręce roboty przy przygotowywaniu żurku przez wędrowników oraz kawiarenki przez przewodniczki. Pełna przydatnych treści konferencja dla rodziców. Pełne radości okrzyki na apelu środowiska. Wreszcie pełna skupienia modlitwa za wspólnotę harcerską w trakcie mszy świętej i Drogi Krzyżowej oraz oddanie jej Matce Bożej w akcie zawierzenia.

Te wszystkie elementy składają się na pełny obraz wydarzenia jakim był Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego, przeżywany przez środowisko garwolińsko-pilawsko-łaskarzewskie Skautów Europy w Stoczku Łukowskim w sobotę 24 marca 2018 roku.

Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego, obchodzony jest przez Skautów Europy w okolicach uroczystości Zwiastowania Pańskiego przypadającej tradycyjnie na dzień 25 marca. W tym roku jego obchody dla skautów z powiatu garwolińskiego miały miejsce w Stoczku Łukowskim, w sobotę 24 marca 2018r.

reklama


Pierwszym punktem programu była msza święta, która odbyła się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył jej ks. Mariusz Zaniewicz. Wspólnota liturgiczna skautów oraz rodziców i przyjaciół uczestniczących w dniu modlitw, dziękowała w jej trakcie za dar skautingu oraz prosiła o potrzebne łaski dla osób z nim związanych. Po zakończonej Eucharystii miał miejsce wspólnotowy akt zawierzenia środowiska garwolińsko-pilawsko-łaskarzewskiego i całej Federacji Skautingu Europejskiego Matce Bożej, odczytany wspólnie w imieniu wszystkich zgromadzonych przez szefów i szefowe 1. i 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego.

Kolejne punkty programu odbywały się na terenie Zespołu Oświatowego w Stoczku Łukowskim oraz w jego okolicach. W tym miejscu Skauci pragną podziękować p. dyrektor Ewie Mokickiej, za tę możliwość oraz gościnne przyjęcie.

W budynkach Zespołu Oświatowego miała miejsce konferencja dla rodziców, poprowadzona przez p. Joannę Chalimoniuk z Fundacji Kurs Na Miłość, nosząca tytuł ?Nie daj złości za wygraną - trudne emocje dziecka i rodzica?. Dla słuchaczy konferencji przewodniczki z 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego przygotowały kawiarenkę oraz kącik opieki nad małymi dziećmi.

Poza budynkami, na świeżym powietrzu, miały miejsce aktywności wilczkowe i harcerskie. Najbliżej ośrodka mieli swoje gry i zabawy najmłodsi członkowie skautów. Wilczki z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego uczestniczyli w grze opowiadającej o powstaniu diecezji siedleckiej, a wilczki z 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego przeżywały grę w tematyce Księgi Dżungli.

W tym samym czasie harcerki z 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego miały grę związaną z tematyką ich roku harcerskiego, czyli starożytną Grecją oraz jej mitologią, natomiast harcerze z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego wykonywali zadania i zdobywali punkty na grze poświęconej 200 leciu diecezji siedleckiej.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o wędrownikach z Kręgu Wędrowników św. Andrzeja Boboli, którzy przez cały opisywany czas pełnili służbę przy kuchni polowej, gotując żurek. Dzięki nim, po skończonych grach i konferencji każdy z uczestników Dnia Modlitw mógł spożyć gorący obiad.

Ostatnie dwa punkty sobotniego spotkania w Stoczku Łukowskim stanowiły Droga Krzyżowa i apel kończący. Oprawę muzyczną oraz rozważania Drogi Krzyżowej przygotowały przewodniczki z 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego i wędrownicy z Kręgu Wędrowników św. Andrzeja Boboli, natomiast żywe obrazy na poszczególnych stacjach, harcerki z BluSZcza Garwolińsko-Pilawskiego oraz harcerze 1. Drużyny Pilawskiej. Na apelu kończącym, miało miejsce m.in. ogłoszenie wyników gier dla harcerek i harcerzy oraz mianowanie nowych drużynowych w 2. Hufcu Garwolińsko-Pilawskim. Grę dla harcerek wygrał zastęp Żyrafa z 2. Drużyny Pilawskiej, a grę dla harcerzy zastęp Orzeł z 1. Drużyny Garwolińskiej. Nową drużynową 2. Drużyny Garwolińskiej została Karolina Gałązka, a 2. Drużyny Pilawskiej Alicja Szostak.

Ostatnim elementem apelu środowiska był wspólny okrzyk Ad Mariam Europa kończący Dzień Modlitw z Federację Skautingu Europejskiego w środowisku garwolińsko-pilawsko-łaskarzewskim Skautów Europy. Być może brzmiał on w uszach powracających do domu skautów i rodziców, przypominając im poszczególne elementy układanki, z których składało się to święto. Tą wyjątkową kompozycję osób i ich przeżyć oraz wydarzeń i ich znaczeń. W kluczu tego okrzyku można bowiem zrozumieć, jak ważne jest oddanie swoich działań Panu Bogu i zawierzenie ich Maryi, przeżywane we wspólnocie i w łączności z braćmi i siostrami z całej Polski i Europy. Oddanie i zawierzenie, skutkujące tym, że co roku w każdym ze środowisk tej wspólnoty jest za co dziękować, w czym zaufać i o co prosić.

Krzysztof Olaf Żochowski HO


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama