Ubezpieczenia dla małych samochodów dostawczych - co trzeba wiedzieć?

Opublikowano: 25 kwiecień 2019, 16:51 Kategoria Rozmaitości

Według Prawa o ruchu drogowym właściciel samochodu podlegającego rejestracji ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Jeśli tego nie zrobi czekają go niemałe konsekwencje. To samo tyczy się pojazdów typu van.

Kary dla kierowców nie wykupujących obowiązkowego OC stanowią pewną część, a nawet wielokrotność minimalnego wynagrodzenia pracowników etatowych. Właściciel samochodu osobowego za jazdę przez ponad 14 dni bez ważnej polisy OC może zapłacić karę w wysokości 4200 złotych, a posiadacz samochodu ciężarowego lub autobusu jeszcze więcej, bo aż 6300 złotych (źródło: https://ubea.pl/Kara-za-brak-OC-w-2018-i-2019-roku%2Cartykul%2C850/). Ale czy samo OC wystarczy, by być i czuć się na drodze bezpiecznym?

Przed czym chroni polisa OC?

Ubezpieczenie OC roztacza ochronę zarówno nad sprawcą wypadku, jak i poszkodowanym. Gwarantuje wypłatę odszkodowania za zniszczony samochód lub poniesiony uszczerbek na zdrowiu lub w mieniu innych osób biorących udział w wypadku. To samo ubezpieczenie zrekompensuje też inne straty materialne i pokryje koszty leczenia czy rehabilitacji osób poszkodowanych. Na pomoc finansową mogą liczyć osoby, które w chwili zajścia wypadku znajdowały się w pojeździe sprawcy.

Czego nie gwarantuje OC?

Niewiele osób wie o tym, że polisa OC nie obejmuje swoją ochroną szkód środowiskowych, o które wbrew pozorom nietrudno. Wystarczy pechowe zdarzenie z udziałem cysterny przewożącej chemikalia, a na pokrycie kosztów przeprowadzenia akcji ratowniczej i odkażania terenu przez ubezpieczyciela nie ma co liczyć. Tak samo jeśli chodzi o pomoc w przypadku kradzieży, pożaru czy powodzi. Bez ubezpieczeń dodatkowych będziemy pozostawieni sami sobie.

Pakiet ubezpieczeń

Okazuje się, że jest już na rynku ubezpieczeniowym coś takiego jak pakiety dla konkretnych grup pojazdów. Niekoniecznie na polskim, ale na zagranicznym na pewno. I tak, w ofercie brytyjskiego ubezpieczyciela znaleźć można Van Insurance - ofertę skrojoną na miarę potrzeb i oczekiwań właściciela małego samochodu dostawczego.

Kompleksowy pakiet ubezpieczeń zapewnia pomoc finansową na naprawę zniszczeń powstałych w razie zajścia dowolnego zdarzenia losowego. Dzięki niemu firma, do której należy dostawczak zachowa ciągłość pracy i uniknie dłuższego przestoju, co pozwoli zapobiec finansowym stratom. To niezwykle ważne szczególnie dla właścicieli pojazdów wykorzystywanych na co dzień w celach zarobkowych.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież