Jak wysłać pieniądze z Polski na Ukrainę? Sprawdź najlepsze rozwiązania

Opublikowano: 19 wrzesień 2019, 21:12 Kategoria Rozmaitości
Obecnie na terenie Polski pracuje ok. 1,2 miliona Ukraińców. Wielu z nich wspomaga finansowo członków rodziny, którzy pozostali w ojczystym kraju. Osoby zamierzające przesłać pieniądze na Ukrainę, mają do wyboru kilka rozwiązań, pozwalających na bezpieczne przekazanie środków. Każdy z nich jest wygodniejszy i mniej ryzykowny niż przewożenie gotówki w trakcie podróży za granicę.

Przekazy bankowe SWIFT

Pierwszym sposobem na przesłanie pieniędzy do rodzimego kraju jest nadanie przelewu w systemie SWIFT. Skorzystanie z usług banku wydaje się najprostszym rozwiązaniem, które pierwsze przychodzi do głowy, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z kilku ważnych ograniczeń. Przede wszystkim polskie banki nie oferują kont walutowych w hrywnach. Ukraińcy pracujący w Polsce mogą założyć standardowy rachunek w złotówkach albo konto walutowe w euro, dolarach amerykańskich czy funcie brytyjskim.

Osoby wysyłające pieniądze na Ukrainę za pośrednictwem banku mają do wyboru wyłącznie kosztowne transfery międzynarodowe SWIFT. Środków nie uda się przesłać tańszym przekazem SEPA, dlatego że ukraińskie instytucje finansowe nie należą do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (ang. Single Euro Payment Area). Jedynym wariantem przelewu bankowego z Polski na Ukrainę będzie więc transakcja typu SWIFT. Jego koszt zależy od wysokości przesyłanej kwoty. Może wynosić od 20 do nawet 250 złotych. Ponadto banki proponują niekorzystne z perspektywy klienta przeliczniki walut. Czas realizacji takiej transakcji to od kilku godzin do trzech dni, w zależności od wariantu cenowego.

Przelewy na Ukrainę obsługiwane przez niezależnych operatorów

Tańszym i szybszym sposobem na przesłanie środków jest skorzystanie z usług pozabankowych firm pośredniczących w przekazach pieniężnych. Oferują one atrakcyjniejsze kursy wymiany walut niż tradycyjne instytucje finansowe, a nowym klientom proponują darmowe przelewy z Polski na Ukrainę, aby wypróbować to rozwiązanie w praktyce. Firmy pośredniczące utrzymują też stałe i jasne opłaty niezależne od wysokości przelewów. Umożliwiają przesyłanie środków w złotówkach, euro i funtach, a odbiór w hrywnach, dolarach lub euro.

Pieniądze mogą trafić do odbiorcy w rodzimym kraju nawet w 10 minut. W razie potrzeby uda się porozmawiać z obsługą klienta w swoim ojczystym języku. Szybki przekaz międzynarodowy wyślesz na stronie https://www.easysend.pl/przelewy-z-polski-na-ukraine. Możesz wykonać przelew na kartę Mastercard, z odbiorem w Privat24 lub w jednym z punktów odbioru gotówki na Ukrainie. Standardowe ceny za przekaz pieniężny to od 4,99 do 7,99 złotych.

Zamiana walut w kantorze internetowym

Polskie kantory internetowe zazwyczaj nie oferują wymiany złotego i innych walut na hrywny. Można za to po korzystnym kursie wymienić złotówki na euro czy dolary. Trzeba jednak wiedzieć, że kantory nakładają wysokie marże związane z realizacją pieniężnych operacji. Podnosi ona całkowity koszt wymiany walut, które przekazuje się na konto walutowe.

Przesyłając przelew z Polski na Ukrainę, można zdecydować się na przekaz bankowy w systemie SEPA, skorzystanie z usług niezależnego operatora albo zamianę walut przed wysyłką pieniędzy w kantorze internetowym. Najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie obsługi przekazu pieniężnego firmie pośredniczącej. Uda się wtedy bezpiecznie i szybko wysłać środki rodzinie, opłacić rachunki albo zasilić ukraińskie konto oszczędnościowe, nie narażając się przy tym na wysokie koszty.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież