reklama

Odzyskajmy przyrodę

Opublikowano: 26 styczeń 2012, 12:22 Kategoria Rozmaitości
konkursstarostwo
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Szacuje się, iż każda tona zebranej i oddanej do przetworzenia makulatury odpowiada siedemnastu wyciętym w celu przetworzenia na papier drzewom. Z samych plastikowych butelek wyrzuconych w ciągu roku przez Polaków można byłoby zbudować dwa Pałace Kultury. Jedna szklana butelka oddana do recyklingu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez cztery godziny. Odzyskując te materiały, odzyskujemy przyrodę. Właśnie rusza VII edycja ekologicznego konkursu dla szkół.

Konkursie ?Odzyskana Przyroda? pod hasłem "Im więcej zbieramy tym mniej zaśmiecamy" jest organizowany przez firmę Eko Lider i Starostę Powiatu Garwolińskiego. W tegorocznej VII już edycji, tradycyjnie tradycyjnie konkurs będzie się rozgrywał w czterech kategoriach: szkło, makulatura, plastik/aluminium i baterie. Mogą w nim wziąć udział szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu garwolinskiego. W każdej kategorii szkoły będą zbierały punkty za swoje proekologiczne działania.

Rywalizacja w kategorii Makulatura odbywać się będzie pod hasłem ?Papierowy las?. Podstawą udziału jest zorganizowanie i przeprowadzenie w szkole zbiórki makulatury oraz przekazanie jej organizatorom. Zbiórka makulatury, podobnie jak wszystkie inne zbiorki w pozostały kategoriach, musi zakończyć się w danej szkole przed 30 kwietnia. Zgromadzenie 1 tony makulatury równoznaczne jest z zapisaniem na konto szkoły 17 sztuk drzew. Punkty naliczane będą w oparciu o ilość drzew zapisanych na konto szkoły w przeliczeniu na ilość uczniów. W kategorii Plastik/aluminium - pod hasłem ?Powiatowy Pałac Kultury i Nauki? szkoły będą zbierały surowce plastikowe i aluminiowe.

reklama


Zgromadzenie 100 kg surowców równoważne jest z zapisaniem na konto szkoły 10 ?wirtualnych? cegiełek przeznaczonych na Powiatowy Pałac. Punkty w tej kategorii naliczane będą w oparciu o ilość ?wirtualnych? cegiełek zgromadzonych przez szkołę w przeliczeniu na ilość uczniów. Uczniowie, którzy wezmą udział w trzeciej kategorii konkursowej pod hasłem "Szklane światło" będą zbierać opakowania szklane. Zgromadzenie 100 kg surowców równoważne jest z zapisaniem na konto szkoły 12 ?wirtualnych? godzin ?uratowanej? energii. Baterie będą zbierane pod hasłem ?Świeć przykładem?. Działalność związana z odzyskiem baterii to przykład przedsięwzięcia łączącego ochronę gruntu oraz wód powierzchniowych i podziemnych przed niebezpiecznym skażeniem z wymiernym zyskiem ekonomicznym. Baterie to odpady niebezpieczne i jednocześnie cenny surowiec wtórny.

Za swoją ekologiczną działalność szkoły zostaną nagrodzone. Jest o co powalczyć. Za zajęcie pierwszego miejsca w każdej kategorii szkoła otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1 tys. złotych ufundowaną przez firmę Eko Lider. Do wygrania będą także nagrody rzeczowe ufundowane między innymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Oprócz rywalizacji w poszczególnych kategoriach przyznawane będą punkty w klasyfikacji generalnej. W klasyfikacji tej będą brane pod uwagę tylko te szkoły, które wezmą udział w każdej z kategorii konkursowej. Nagroda generalna w wysokości 2 tys. zł zostanie przyznana szkole, która uzyska największą łączną ilość punktów w konkursie. W komisji konkursowej zasiądą same kobiety: Ewa Wyglądała ? firma Eko Lider, Anna Cmiel ? firma Eko Lider, Anna Żurawek ? Starostwo Powiatowe w Garwolinie, Ewa Koszutska ? Starostwo Powiatowe w Garwolinie.

Ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród nastąpi w czerwcu 2012r. podczas Dni Powiatu Garwolińskiego. A formularz zgłoszeniowy należy przesyłać do 29 lutego na adres: Eko Lider, Lucin 4, 08-400 Garwolin, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Starostwo Powiatowe w Garwolinie/ oprac. jd

fot ekolider.eu - Rozdanie nagród w poprzedniej edycji konkursu


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama