reklama

W jaki sposób zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi?

Opublikowano: 10 maj 2021, 18:55 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Bezprzewodowa sieć Wi-Fi to wygodne rozwiązanie, które jest powszechnie wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Wiąże się z nim jednak wiele potencjalnych zagrożeń. Cyberprzestępcy mogą dokonywać ataków, wykorzystując luki w zabezpieczeniach sieci oraz posługując się szkodliwym oprogramowaniem. Warto więc poznać sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa Wi-Fi.

Korzystaj z pakietu antywirusowego

Do sieci Wi-Fi mogą przedostać się różnego typu złośliwe programy, m.in. wirusy, robaki komputerowe, oprogramowanie szpiegujące czy aplikacje adware. Za pomocą szkodliwych programów hakerzy przejmują dostęp do sieci i wykradają poufne dane użytkowników, np. numery kart kredytowych, hasła, a także dokumenty czy inne ważne pliki. Mają również możliwość zakładania podsłuchu, uzyskania dostępu do konta bankowego, poczty elektronicznej czy profilu w mediach społecznościowych. Dlatego tak ważne jest, aby komputer został zabezpieczony za pomocą systemu antywirusowego z funkcją ochrony sieci w trybie rzeczywistym.

reklama


Ustaw silne hasło

Niezabezpieczona hasłem sieć bezprzewodowa jest narażona na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu przez inne osoby. Mogą to być np. nieuczciwi sąsiedzi, którzy zechcą korzystać za darmo z twojego łącza, czego skutkiem będzie jego przeciążenie i spadek szybkości internetu, a także szybsze zużywanie transferu danych.

Ustawienie hasła na niewiele się zda, jeżeli okaże się ono proste do złamania przez hakerów. Szczególne łatwo są oni w stanie rozszyfrować klucze zabezpieczeń składające się z ciągu kolejnych cyfr, dat urodzenia, imion czy prostych słów. Trudne hasło składa się natomiast z wielu znaków ? zarówno małych i wielkich liter, cyfr, jak i znaków specjalnych, np. $, %, #, @, &, *, <, ^. W ich utworzeniu pomagają internetowe generatory.

Pamiętaj o regularnych aktualizacjach

Podatne na ataki są sieci Wi-Fi na komputerach z przestarzałym systemem operacyjnym, oprogramowaniem routera, pakietem antywirusowym czy innymi aplikacjami. Ich systematyczna aktualizacja znacząco zwiększa bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej, ponieważ na bieżąco będą usuwane luki w zabezpieczeniach.

Korzystaj z zapory ogniowej

Sieciowa zapora ogniowa (firewall), to metoda zabezpieczania sieci lokalnej przed włamaniami z zewnątrz. Jej działanie opiera się na stałym monitorowaniu ruchu sieciowego i rejestrowaniu ważnych zdarzeń w dzienniku, a także filtrowaniu oraz blokowaniu niebezpiecznych prób połączeń.

Zmień dane logowania do routera

Włamanie do sieci Wi-Fi może nastąpić z użyciem routera. Cyberprzestępcy często podłączają się do niego za pomocą fabrycznych danych logowania, np. login: ?admin? i hasło: ?admin?, login: ?admin? i hasło: ?password? czy login: ?admin? i hasło: puste pole. Warto więc zalogować się do panelu administracyjnego, a następnie ustawić własne dane logowania.

Udostępniaj gościom dostęp do internetu przy użyciu odrębnej sieci Wi-Fi

Sieć Wi-Fi często jest udostępniana gościom, którzy chcą łączyć się z internetem za pomocą swoich urządzeń mobilnych. Może się jednak okazać, że są one zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie. Dlatego wartym uwagi rozwiązaniem jest stworzenie dla znajomych odrębnej sieci z ograniczonym dostępem do plików czy ustawień.

Użyj nowoczesnego protokołu szyfrowania sieci

Sieć Wi-Fi może być zabezpieczona za pomocą jednego ze standardów szyfrowania. Przestarzałe protokoły, takie jak WEP, TKIP czy WPA, nie stanowią dobrej ochrony przed atakami cyberprzestępców. Znacznie skuteczniejsze zabezpieczenie zapewniają nowsze standardy ? WPA2 oraz WPA3.

Szybki i odpowiednio zabezpieczony internet w Netii

Netia oferuje swoim klientom szybki internet światłowodowy o maksymalnej prędkości 300 Mb/s, 600 Mb/s lub 1 Gb/s. W cenie abonamentu znajduje się nowoczesny router Wi-Fi z nowoczesnym systemem zabezpieczeń. Można również skorzystać z usługi Bezpiecznego Internetu w pakiecie z oprogramowaniem antywirusowym, zaporą ogniową firewall oraz ochroną danych płatniczych. A jeśli poszukujesz więcej porad odnośnie do bezpieczeństwa w sieci, zajrzyj na bloga Netii.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama